کام بک قیمتی خودروهای داخلی در نیمه دوم هفته پیش

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، خبرنگاران : بازار خودرو در هفته منتهی به23 آبان 99 دونیمه متفاوت داشت، در نیمه اول شاهد کاهش شدید قیمت خودرو در بازار بودیم و در نیمه دوم از سطح کاهش قیمت کاسته شد و پرتیراژها توانستند بخشی از افت قیمت خود را جبران کنند.

کام بک قیمتی خودروهای داخلی در نیمه دوم هفته پیش

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز؛ نیمه اول بازار خودرو یک روز بعد از اعلام پیروزی جوبایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز شد. اعلام شکست دونالد ترامپ به عنوان واضع تحریم های حداکثری علیه ایران از رقیب خود جو بایدن بر همه بازارهای کشور از جمله بازار خودرو تاثیر گذاشت. موج ابتدایی این تحول موجب ریزشقابل توجه قیمت خودرو در بازار بود، اما در نیمه دوم هفته به تدریج شاهد جبران افت قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار بودیم.

براساس رصد بازار خودورهای پرتیراژ افتی 1 تا 19 درصدی را تجربه کرده اند و خودروهابی که یک روز پس از اعلام پیروزی بایدن در رقابت انتخاب رییس جمهور آمریکا در هفته گذشته افت قیمت چشمگیری را ثبت کرده بودند توانستند تاحدودی افت قیمت خود را جبران کنند ، هرچند قیمت آنها در تا آخر هفته به قیمت های آغازین هفته نرسید.

چهار دلیل بازگشت قیمت

فعالان بازار خودرو در خصوص دلایل صعودی شدن مجدد بازار خودرو در نیمه دوم هفته چهار دلیل را مطرح می کنند. به اعتقاد این گروه قیمت دلار به میزانی که تصور می شد در بازار کاهش پیدا نکرد، دلیل دوم به مقاومت فروشندگان در برابر کاهش قیمت باز می گردد، از سوی دیگر بازار بعد از هیجان به وجود آمده متوجه شد که سطح ریزش برخلاف پیش بینی ها آبشاری نیست. اما آخرین دلیلی که فعالان بازار خودرو آن را علت عدم تداوم فرایند ریزشی ابتدای هفته می دانند به این نکته باز می گردد که کف قیمت خودرو با توجه به اینکه قیمت برخی از محصولات به یک سطح مشخصی رسیده امکان ندارد کاهشی بیش از این را تجربه کند.

قیمت پراید در بازار

پراید 131 را می توان همچنان ارزان ترین خودرو در میان پرتیراژها در بازار دانست، براساس ارزیابی بازار در هفته قبل این خودرو با قیمت 119 میلیون تومان در بازار معامله شد، که نسبت به هفته پیش از آن افتی 3 درصدی داشته است. تولید پراید 131 هرچند متوقف شده، اما به سبب قیمت آن، این خودرو همچنان در صدر خودروهای پرتقاضا واقع شده است. اما قیمت مدل هاچ بک پراید یا همان پراید 111 نیز در هفته گذشته به 143 میلیون تومان رسید. براساس ارزیابی بازار قیمت این خودرو در نیمه نخست هفته پیش به 130 میلیون تومان رسید و نسبت به هفته ماقبل خود افتی 13 درصدی را تجربه کرد، اما در نیمه دوم هفته توانست 10 واحد درصد افت قیمت خود را جبران کند؛ بطوریکه در آخرین روزهای هفته گذشته قیمت آن به 143 میلیون تومان بازگشت. پراید 111 را می توان خودرو محبوب قشر جوان دانست خودرویی که همواره برای آن تقاضا وجود دارد و به هنگام خرید خودرو جوانان اصولا نیم نگاهی به آن دارند به همین دلیل فرایند قیمتی آن در بازار همواره مورد توجه است.

خانواده 206 در بازار

از سوی دیگر ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که خانواده پژو 206 نیز که در ماههای اخیر فرایند رو به رشد پیوسته قیمت را تجربه کرده است. در هفته کاری گذشته قیمت این خانواده نیز نزولی شد. رصد بازار خودرو نشان می دهد که پژو 206 تیپ 5 در هفته گذشته کمترین افت قیمت را تجربه کرده با افتی 3 درصدی قیمت آن نسبت به هفته پیش از آن به 300 میلیون تومان رسید.

پس از تیپ 5 این خانواده، بیشترین افت قیمت در این خانواده به پژو 206 صندوق دار رسید، قیمت این خودرو در هفته ای که گذشت با افت 5.6 درصدی نسبت به هفته ای که گذشت به 282 میلیون تومان رسید، پژو 206 صندوق دار را می توان مدل خانواده این گروه دانست که طرفداران بسیاری در میان خانواده ها دارد.

اما قیمت پژو 206 تیپ2 نیز در هفته کاری گذشته همانند پراید 111 دونیمه را ثبت کرد؛ در نیمه اول هفته این خودرو در میان خودروهای قرار گرفت که افت قابل توجه قیمت را تجربه کرده بود و قیمت آن به 202 میلیون تومان رسید، اما در نیمه دوم هفته و با جبران 7.5 واحد درصدی قیمت آن به 220 میلیون تومان رسید.

از خانواده سمند چه خبر؟

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که سمند LX با موتور EF7 نیز در هفته گذشته افت قیمت 1.6 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به 245 میلیون تومان رسید.

اما براساس ارزیابی های اجرا شده درخصوص افت قیمت سمند LX در هفته گذشته نسبت به هفته دوم آبان ماه 18.8 درصد بوده و قیمت آن به 176 میلیون تومان رسید. سمند سورن نیز در هفته کاری گذشته افتی 2 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به 278 میلیون تومان رسید.

قیمت تیبا در بازار

از سوی دیگر ارزیابی بازار همچنین نشان دهنده آن است که خانواده تیبا نیز هفته گذشته را با افت وخیز قیمتی به پایان رساندند.تیبا صندوقدار در نیمه نخست هفته افتی 13 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به124 میلیون تومان رسید، این خودرو در آخر هفته پیش توانست 7.4 واحد درصد افت قیمت خود را جبران کند و قیمت آن به 134 میلیون تومان رسید.

اما مدل هاچ بک این خانواده یا همان تیبا2 پلاس در مدت زمان مورد بررسی بالاترین افت قیمت را به نام خود ثبت کرد، این خودرو با تجربه افتی 19.7 درصدیبه 130 میلیون تومان رسید، تیبا در دومین هفته آبان ماه با قیمت 162 میلیون تومان در بازار معامله شده بود. تیبا دو معمولی 148 میلیون تومان خرید و فروش شد.

اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز همانند تیبا این هفته از افت قیمت در امان نماند و با افتی 11 درصدی قیمت آن به 151 میلیون تومان رسید.

منبع: اقتصادنیوز

به "کام بک قیمتی خودروهای داخلی در نیمه دوم هفته پیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کام بک قیمتی خودروهای داخلی در نیمه دوم هفته پیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید