طبیعت بکر مازندران اسیر زباله، عیاربخشی طلای کثیف در تنکابن

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، خبرنگاران - گروه استان ها: زباله و آلایندگی های زیست محیطی آن یکی از موضوعاتی است که برای فراوری این طلای کثیف و بهره مند شدن از مزایا و درآمدهای پایدار آن از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنند.

طبیعت بکر مازندران اسیر زباله، عیاربخشی طلای کثیف در تنکابن

شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد که ازلحاظ جاذبه های گردشگری بی نظیر هستند، سالهای مدیدی است که از معضل زباله رنج برده و طبیعت بکر و دریای زیبایشان اسیر زباله و شیرابه هایش شده است.

هرچند مسئولان مناطق مختلف تلاش های زیادی برای بهره مندی از توانمندی ها و ظرفیت خلاقانهٔ بخش خصوصی برای ساخت کارخانه بازیافت زباله و تبدیل آن به انرژی منتهی شده اند اما همچنان طلای کثیف در مازندران بی عیار مانده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه تنکابن در مصاحبه با وبلاگ ابتکار سبز با اشاره به معضل زباله در شهرستان به انعقاد تفاهمنامه برای ساخت کارخانه بازیافت در شهرستان اشاره می کند و می گوید: امضای این تفاهم نامه به معنای اعلام نیاز استان مازندران و شهرستان تنکابن جهت ساخت پروژه های جدید با به کارگیری از دانش روز دنیاست.

سید امیر حسینی جو افزود: با پیگیری های مسئولان شهرستانی، شهری و کننده مردم شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی و تأکید استاندار مازندران مبنی برجذب سرمایه گذار بخش خصوصی جهت احداث کارخانه بازیافت زباله به انرژی با تکنولوژی روز دنیا، شرکت سرمایه گذار خارجی به همراه شرکت مجری طرح ایرانی قول دادند تا آخرین فناوری روز دنیا را در ساخت این کارخانه در شهرستان تنکابن بکار بگیرند.

وی بابیان اینکه این امر با استقبال مدیران محلی روبرو شده است، افزود: از همه مسئولان استان مازندران و شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد انتظار می رود که نسبت به رفع مشکل زباله اهتمام جدی داشته باشند زیرا پسماند، مشکل اساسی مناطق گردشگری است.

پروفسور کریستین کخ سرمایه گذار خارجی و مخترع و صاحب تکنولوژی آلمانی kdv هم گفت: ایدهٔ ما برای ساخت این کارخانه برگرفته از فرایند بدن انسان بوده و ما بر اساس تجزیه مواد غذایی در بدن انسان این کارخانه را طراحی کرده ایم.

وی افزود: با ساخت این کارخانه، دیگر از آلودگی زباله خبری نیست بلکه از آن می توان مواد ارزشمندی چون دیزل، برق و از شیرابه آن نیز آب شرب و آب غنی جهت مصارف کشاورزی به دست آورد وبرنامه ما این است که از زباله های دورریز و بی ارزش استفاده بهینه کرده و محیط زیست تخریب شده را احیاء کنیم.

پروفسور کخ بابیان اینکه ظرفیت کارخانه بازیافت زباله به انرژی به میزان زباله ای که وارد آن می شود بستگی دارد، شرح داد: با ورود 500 تن زباله در روزبه این کارخانه می توان چهار هزار لیتر در ساعت دیزل فراوری کرد ه و نیروگاهی معادل 15 تا 16 مگابایت برق به دست آورد.

وی استان مازندران را منطقه ای بکر و گردشگر پذیر در ایران توصیف کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست در این منطقه آن طور که باید توسعه یافته نبوده و حمایت مسئولان شهری و تأیید هرچه سریع تر این تکنولوژی و تسهیل در آغاز عملیات اجرایی آن می تواند از بیشتر آسیب رساندن به طبیعت جلوگیری کند و از درآمد حاصل از کارخانه محیط زیست تخریب شده را احیاء کرد.

وی با تأکید بر اینکه این کارخانه هیچ نوع آلودگی برای محیط زیست ایجاد نمی کند، افزود: از سوخت دیزل می توان برای مصارف خودروها، سوخت ورودی کارخانه ها، سوخت هواپیما و جت و ... استفاده کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تنکابن هم در مصاحبه با وبلاگ ابتکار سبز ضمن ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم نامه (mou) گفت: این کارخانه با آخرین تکنولوژی روز دنیا برای نخستین بار در ایران، در شهرستان تنکابن ساخته می شود و با توجه به اینکه بیشتر نقاط کشورمان درگیر معضل زباله هستند، امید می رود که بهره گیری از این فناوری مهم در سطح کشور بسط داده شود.

تقی پزشکی افزود: با همکاری شهروند دلسوز تنکابنی و شرکت مجری سازا دژ، زمینه حضور سرمایه گذاران خارجی بخش خصوصی در تنکابن فراهم شد و این شرکت درزمینهٔ فراوری زباله در دنیا و تبدیل آن به سوخت باارزش حرف برای گفتن داشته و ازنظر استانداردهای بین المللی در بالاترین رتبه قرار گرفته است.

وی افزود: با بازدیدها و بررسی هایی که عوامل این شرکت خارجی در سایت زباله پرده سر تنکابن انجام دادند، قرار شد کارخانه بازیافت زباله به انرژی با هزینه سرمایه گذار خارجی در این سایت احداث شده و شهرداری تنکابن فقط زمین را در اختیارشان بگذارد.

پزشکی بابیان اینکه بالاترین تکنولوژی دنیا در این کارخانه توسط سازندگانش دیده شده است، گفت: تفاهم نامه اولیه امضا و آمادگی شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد و عزم جزم آنان برای احداث این کارخانه در تنکابن اعلام شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تنکابن با تأکید بر اینکه این کارخانه حتی به اندازه دودکش بخاری خانگی هم آلودگی ندارد، افزود: با ساخت این کارخانه، زباله های منطقه به برق و سوخت باارزش دیزل و شیرابه های آن به آب شرب تبدیل می شوند که ضمن رفع آلودگی زیست محیطی و احیای محیط زیست، درآمدی پایدار هم برای منطقه ایجاد می شود.

پزشکی گفت: خوشبختانه با توجه به تأکید دولت تدبیر و امید بر حفاظت از محیط زیست، رئیس سازمان محیط زیست کشور طی نشستی که این سرمایه گذاران با وی داشتند، بر احداث این نوع کارخانه تأکیددارند.

وی افزود: انتظار می رود تا مسئولان امر و مدیران مرتبط استان به روند ساخت این کارخانه کمک کرده و کارهای اداری مربوط به آن را تسهیل کنند تا مردم غرب مازندران از این معضل رهایی یابند.

پزشکی با اشاره به استفاده کشورهای پیشرفته دنیا از این تکنولوژی نظیر کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا، آمریکای لاتین، ترکیه و ... ادامه داد: در ایران نیز قزوین و رشت و شهرهای دیگر و ...پیگیر ساخت این کارخانه و بهره گیری از این تکنولوژی در شهرهای خود هستند.

وضعیت موجود زباله شرم آور است

رئیس شورای اسلامی شهر تنکابن با اعلام اینکه این کارخانه با چشم انداز 20 ساله در این شهرستان ساخته می شود، گفت: وضعیت موجود زباله در تنکابن و دیگر شهرهای هم جوار شرم آور بوده و ما شرمنده مردم هستیم اما در تمام این سال ها تلاش خود را در جهت رفع این معضل کرده و اکنون امیدواریم با تسریع در ساخت این کارخانه توسط متولیان امر، از این معضل نجات پیداکرده و محیط زیست خود را احیا کنیم.

پزشکی درباره زباله های عفونی تنکابن هم گفت: با همکاری بخش خصوصی که از سوی شبکه بهداشت و درمان تنکابن معرفی گشت، دستگاه زباله سوز عفونی در سایت زباله پرده سر تنکابن مستقرشده و تمامی زباله های عفونی تنکابن به وسیله این دستگاه امحاء می شود و بر اساس آمار شبکه بهداشت و درمان تنکابن، هیچ آلودگی زیست محیطی برای طبیعت ایجاد نمی کند.

یاسر گلیج رئیس شورای اسلامی شهرستان تنکابن نیز با تأکید بر اهمیت طلای کثیف در جوامع پیشرفته گفت: سالهای زیادی است که دنیا از طلای کثیف به عنوان منبعی مهم جهت درآمدی پایدار در حال بهره برداری است، اگرچه ما بسیار دیر قرار است از این صنعت پاکوبی ضرر برای محیط زیست استفاده کنیم اما قدم برداشتن بهتر از نظاره گر بودن است.

علیرضا فلاحت کار عضو شورای اسلامی شهر تنکابن نیز از ساخت این کارخانه به عنوان بزرگ ترین اتفاق زیست محیطی شهرستان تنکابن، استان مازندران، کشور ایران و حتی خاورمیانه یادکرد و گفت: به کارگیری تکنولوژی های نوین جهت مدیریت بهینه پسماند و فراوری انرژی نهایت آرزوی مردم یک جامعه برای داشتن محیطی سالم تر و پاک تر است.

امروزه تکنیک هایی متفاوتی برای این امر موجود است اما بالاترین تکنیک برای فراوری پسماند به انرژی در اختیار شرکت (ALPHAKAT) آلمان است و تکنیک KDV توانسته است علاوه بر فراوری برق و سوخت دیزل اولین کارخانه بی بو، بی صدا، بی شیرابه و بی آلودگی در دنیا باشد.

شاید لازم باشد بگویم دیگر نباید برای فراوری محصولات نفتی منتظر گذشت چند میلیون ساله عمر زمین و انواع کانی ها باشیم. KDV به ما اجازه می دهد تا در شهرمان یک چاه نفت داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طبیعت بکر مازندران اسیر زباله، عیاربخشی طلای کثیف در تنکابن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت بکر مازندران اسیر زباله، عیاربخشی طلای کثیف در تنکابن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید