دریاچه ای به نام سیب

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، ترکمن صحرا چند تالاب زیبا دارد که در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی معرفی شده اند. یکی از این تالابها که از جاذبه های طبیعی استان گلستان محسوب می شود، آلماگل است. در زبان ترکمن ها آلما به معنای سیب است و گل به معنای دریاچه، به همین دلیل آلماگل به نام دریاچه سیب هم معروف است. آلماگل در 55 کیلومتری شمال گنبد کاووس و ضلع شمالی جاده گرگان به اینچه برون واقع شده است.

دریاچه ای به نام سیب

آلماگل شکلی چهارگوش دارد و با مساحتی نزدیک به 210 هکتار در شمال تالاب آجی گل واقع شده است. عمق این تالاب به طور متوسط بین 2 تا 4 متر است. آب این تالاب هم مثل آجی گل و آلاگل شور است اما میزان شوری ان به مراتب کمتر از دو تالاب همسایه است. تالابهای سه گانه استان گلستان (آلماگل، آجی گل، آلاگل) در فاصله ای نزدیک به هم قرار گرفته اند و هر سه آن ها هر سال مقصد پرندگان مهاجری است که از شمال می آیند. در آلماگل اما بیشترین گونه هایی که دیده می شوند با دو تالاب دیگر متفاوت است. آلماگل زمستان که می شود بیشتر میزبان حواصیل خاکستری، اردک سرسیاه، اردک سیاه کاکل، اردک تاجدار، اردک سرسفید، قوی گنگ، غاز پیشانی سفید و عقاب دریایی دم سفید است. زمستان و اوایل بهار فرصت بسیار مناسبی در این تالاب ها برای پرنده نگری است، و علاقمندان به این شاخه از گردشگری می توانند ساعت ها به تماشای زیست پرندگان مختلفی که در گوشه و کنار این تالاب ها حضور دارند، بنشینند.

نزدیکی این تالاب ها به ترکمن صحرا این فرصت را هم فراهم می کند برای آشنایی بیشتر با جاذبه های فرهنگی این منطقه و زندگی با مردم خونگرم و مهربان ترکمن، میهمان چادر سنتی مردم ترکمن شدن و یا با فروشندگان ترکمن که در بازارچه مرزی اینچه برون با پوشش سنتی خود مشغول داد و ستد، گپ زدن و با فرهنگ و رسومشان آشنا شدن.

منبع: همگردی

به "دریاچه ای به نام سیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه ای به نام سیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید