خط قرمز وزارت بهداشت در محصولات تراریخته ، تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً سالم

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، وزیر بهداشت با اشاره به چالش های حوزه محصولات تراریخته در کشور گفت: در این حوزه اختلاف نظر وجود دارد و بعضی از این جدل ها نیز شاید بیشتر ریشه مالی و سیاسی داشته باشد.

خط قرمز وزارت بهداشت در محصولات تراریخته ، تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً سالم

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در نشست مشترک با عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست، که با موضوع آنالیز چالش تراریخته ها و تاکید بر رعایت قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، برگزار گردید، اظهار کرد: موضوع تراریخته در کشور به جای اینکه از جهت علمای این رشته ها مدیریت گردد، بعضاً به دست سیاسیون و تاجران افتاده، اما اعتقاد ما بر این است که تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً ایمن و سالم است.

وی یادآور شد: در این حوزه اختلاف نظر وجود دارد و بعضی از این جدل ها نیز شاید بیشتر ریشه مالی و سیاسی داشته باشد تا علل علمی. البته ما به عنوان تولیت سلامت نباید به دام برخوردهای غیرعلمی در این حوزه گرفتار شویم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نقش تولیتی دارند و در این حوزه قطعاً براساس مستندات متقن علمی و شواهد و مدارک با در نظر داشتن مصالح مردم باید عمل گردد. در این خصوص باید به یک مدل ملی در مواجهه و ارزیابی رویدادهای تراریخته دست یافت. البته خط قرمز ما هم در این حوزه، فقط سلامت، مصالح مردم و منافع ملی است.

نمکی تاکید نمود: به تجربه جهان در حوزه تراریخته ها باید احترام گذاشت و باید مستندات، مدارک و شواهد علمی معتبر جهانی را در این حوزه بپذیریم. پیشنهاد بنده این است که کمیته مشترک علمی برای پژوهش در مورد سلامت محصولات تراریخته تشکیل و پروژه های کلیدی با حمایت وزارت بهداشت در این کمیته انجام گردد.

وزیر بهداشت مطرح کرد: این کمیته ملی می تواند تمامی ابعاد و جوانب عمده موضوع را مورد پژوهش، تجمیع و نتیجه گیری قرار دهد. تمام حرکت ها باید به سمت ابهام زدایی از موضوع تراریخته و ایمنی و سلامت آن پیش رود، البته با ذهنیت قبلی نمی توان در این زمینه به نتایج مورد اجماع دست یافت.

نمکی در انتها تاکید نمود: وظیفه ما شفاف سازی علمی، تنویر افکار عمومی و ابهام زدایی است، بنابراین نباید اجازه داد ذهنیت ها و پیش انگاری ها بر یک موضوع علمی سایه بیفکند.

منبع: همشهری آنلاین

به "خط قرمز وزارت بهداشت در محصولات تراریخته ، تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط قرمز وزارت بهداشت در محصولات تراریخته ، تراریخته نه کاملاً مضر است و نه کاملاً سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید