توصیه پزشکی به ورزشکاران کرونایی، ردپای مافیا در مکمل های ورزشی

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، محمدحسین پورغریب شاهی، روز دوشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: توانبخشی و ورزش روزانه برای بیماران کرونایی پس از بهبودی، توصیه می شود.

توصیه پزشکی به ورزشکاران کرونایی، ردپای مافیا در مکمل های ورزشی

وی گفت: آمارها نشان داده است که میزان عدم فعالیت فیزیکی در دوران کرونا 20 تا 30 درصد بیشتر شده است به طوری که از هر چهار نفر سه نفر ورزش نمی کنند.

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران، افزود: ورزش کردن این افراد می تواند به تدریج و با شدت کم در خانه باشد. به طوری که می توانند در خانه راه بروند و ورزش های تنفسی انجام دهند.

پورغریب شاهی تاکید کرد: بیماران کرونایی بهبود یافته که به طور منظم ورزش انجام می دهند، سریع تر به شرایط عادی بر می گردند.

وی گفت: افراد با رویکرد پیشگیری و بازتوانی، ورزش همگانی را جدی بگیرند.

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران، در ارتباط با فعالیت ورزشکاران در دوران کرونا، افزود: تاکید می کنیم این افراد در عین حالی که ورزش را ادامه بدهند، اقدامات بهداشتی را حتماً رعایت کنند.

وی ادامه داد: در ارتباط با ورزشکاران حرفه ای باید این نکته را متذکر شویم که این دسته از ورزشکاران حرفه ای، انجام ورزش با شدت بالا را بیشتر از یک ساعت نداشته باشند و می توانند در فواصل مختلف به ورزش ادامه دهند.

پورغریب شاهی با اشاره به درگیری قلب و ریه بیماران کرونایی، گفت: یکی از نگرانی های ما عوارض قلبی ریوی است که کرونا در ورزشکاران به جای می گذارد. لذا، توصیه اکید ما این است که ورزشکاران کرونایی بعد از بهبودی، پروتکل 10 روز بی تحرکی را رعایت کنند. یعنی به هیچ وجه ورزش نکنند و بعد از 10 تا 14 روز تست بدهند.

وی ادامه داد: این افرادحتماً بررسی های قلبی و ریوی نیاز دارند، لذا، توصیه جدی ما به ورزشکاران با علامت خفیف و شدید، این است که حتماً قبل از بازگشت به ورزش اقدامات قلبی و ریوی را انجام دهند تا از شرایط جسمانی خود مطمئن شده و بعداً ورزش را آغاز کنند.

پورغریب شاهی، در ارتباط با شرایط مصرف مکمل های ورزشی در کشور به خصوص بعد از شیوع کرونا، افزود: با توجه به محدود شدن فعالیت باشگاه های بدنسازی، مصرف مکمل های ورزشی هم کاهش یافته است. متاسفانه فرهنگی که در زمینه مکمل های ورزشی است، به این صورت است که افراد قبل از طراحی یک برنامه غذایی سالم برای خود، برنامه مکملی کامل برای خودشان طراحی می کنند. حال دو بحث هم وجود دارد، یکی بحث مکمل های ورزشی و دیگری بحث مکمل ها و داروهای غیرمجاز است. از آنجایی که عوارض داروها و مکمل های غیرمجاز بر ایمنی بدن ناشناخته است و تعادل هورمون های بدن را بهم می زنند، توصیه می کنیم که افراد در این دوران کرونا مصرف مکمل را استاندارد و علمی کنند و سراغ فرآورده های غیرمجاز نروند. البته در این دوران کرونا مصرف این مکمل ها کمتر شده است.

وی گفت: اقدامی از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان غذا و دارو در حال برنامه ریزی است تا اقدامات قانونی برای مکمل ها را افزایش دهند. در این زمینه نظارت زیاد است، اما متاسفانه بخشی از خرید و فروش مکمل ها در باشگاه ها یا فضای مجازی است که ممنوع هم هست. به هر حال مکمل ها یک تجارت است که مافیایی در آن وجود دارد و شاید آن مافیا دارد مبارزه می کند. تاکید می کنم که فرد تجویزکننده مکمل، مربی نیست. اتفاقی در باشگاه ها می افتد، این است که تجویز کننده مکمل مربی است، حال اگر مربی در حوزه تغذیه ورزشی تحصیل کرده باشد، اشکال ندارد، اما صرف مربی صلاحیت تجویز مکمل ورزشی را ندارد.

دبیر انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران، درباره شرایط برگزاری مسابقات ورزشکاران جانباز و معلول، گفت: ورزشکاران جانباز و معلول تقریباً در بیشتر رشته ها با توجه به پروتکل هایی که ارائه شده، به تدریج در حال فعالیت هستند. البته هنوز خیلی از مسابقات آنها آغاز نشده است. توصیه ما به ورزشکاران جانباز و معلول این است که به خصوص ورزش های تنفسی را بهتر و بیشتر انجام دهند. در عین حال در ورزشکاران اقدام خوبی که انجام شد، این بود که سامانه آموزش ورزشکاران طراحی شد که افراد شرکت می کنند و به آنها گواهی ارائه می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "توصیه پزشکی به ورزشکاران کرونایی، ردپای مافیا در مکمل های ورزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه پزشکی به ورزشکاران کرونایی، ردپای مافیا در مکمل های ورزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید