بهترین روش شست و شوی ماشین

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، شست و شوی ماشین همواره کاری خسته کننده به نظر می رسد و ترجیح می دهیم به کارواش مراجعه کنیم، اما اگر خودمان وظیفه تمیز کردن خودروی مان را بر عهده بگیریم علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مصرفی، می توانیم با چند ترفند کاربردی کار کنیم تا خودروی مان مدت زمان بیشتری تمیز بماند.

بهترین روش شست و شوی ماشین

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی ماشین

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز به نقل از کاراکال تیونینگ، شما برای تمیز کردن خودرو تنها به دو سطل نیاز دارید، اولی شاملvشامپوهای مخصوص و مواد پاک نماینده است و دیگری تنها دارای آب است و برای شستشو استفاده می شود. هم چنین به خاطر داشته باشید که در هر دو سطل از محافظ و صافی برای جدا سازی آلودگی ها از آب و کف استفاده نمایید.

اسفنج ها

از اسفنج های مخصوص شستشوی خودرو بهره ببرید، آنها برای محافظت از رنگ خودروی شما طراحی شده اند. در هنگام تمیز کردن خودرو نیز اسفنج را بصورت خطی بر روی بدنه بکشید و بصورت چرخشی این کار را انجام ندهید. در فرایند تمیز کردن، بصورت مداوم اسفنج خود را بشویید تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید و از باقی ماندن آثار آلودگی بر روی رنگ خودرو از طریق اسفنج آلوده جلوگیری نمایید.

دستمال های میکروفایبری یا نخی

میلیون ها الیاف به کار رفته در این دستمال ها به نگهداری و پاک کردن هرگونه آلودگی، چربی، خاک و مایعات و جرم و باکتری یاری می نماید. این الیاف هم شامل الیاف پلی استر با بار مثبت هستند و هم الیاف نایلونی منفی که هر چه بر روی سطوح باشد را به خود جذب می نمایند.

اسپری های پاک نماینده

بهترین روش برای تمیز کردن شیشه های خودرو استفاده از پاک نماینده های مخصوص شیشه و پارچه های میکروفایبر است. برای این کار از 2 عدد پارچه استفاده نمایید، یکی برای تمیز کردن و دیگری برای برق انداختن شیشه خودرو. مایع پاک نماینده را بر روی یکی از پارچه ها اسپری نمایید و شیشه را با آن تمیز کنید، سپس از پارچه دوم برای برق انداختن شیشه بهره ببرید.

روش شست و شوی ماشین

در ابتدا تذکر دهیم که: هرگز از صابون، مایع ظرفشویی، مایع شیشه پاک کن و … برای شستن بدنه ماشین خود استفاده نکنید! فرمول این مواد برای بدنه ماشین پیش بینی نشده است. در نتیجه شما با استفاده از این مواد روی بدنه، ممکن است که لایه موم محافظ روی بدنه ماشین را پاک کرده و این خود سبب می شود که ماشین شما زودتر دچار خط و خش شود.

زمان مناسب را انتخاب کنید

تمیز کردن خودرو زیر نور آفتاب شاید بهترین روش ممکن به نظر رسد اما گرما باعث می شود که میان شستن و تمیز کردن، بدنه خودرو خشک شود که این مسئله می تواند موجب بجا ماندن آثار آب بر روی بدنه شود. گرمای خورشید همچنین تاثیر گذاری مواد پاک نماینده را نیز کمتر می نماید. اگر قصد دارید تا خودروی خود را در روز های آفتابی تمیز کنید مکانی سایه دار را انتخاب نمایید.

تمیز کردن غبارها و دوده ها

این عمل به عنوان مرحله ای قبل از آغاز شستشوی اصلی در بین متخصصان شناخته می شود. تمام هدف این مرحله این است که قبل از آغاز به تمیز کردن خودرو تا مقداری که امکان پذیر است آلودگی ها و دوده ها از روی رنگ و بدنه خودرو پاک شود.

اگر برای شما مقدور است خودروی خود را در کنار منبع آب پارک کنید و یا اینکه از شلنگی با طول زیاد بهره ببرید تا بتوانید از دستگاه شوینده پر فشار استفاده نمایید. استفاده از این دستگاه ها بسیار موثر تر از شلنگ معمولی است زیرا فشار آب می تواند آلودگی و دوده های بیشتری را از بدنه خودرو پاک کند.

شامپو کردن بدنه

پس از استفاده از فشار آب و تمیز کردن اولیه بدنه خودرو، زمان آن رسیده است که از اسفنج و سطل آب بهره ببرید. هیچ گاه مواد شوینده را بر روی خودرو های تمیز اعمال نکنید، مواد تشکیل دهنده این محصولات برای از بین بردن لکه ها و آلودگی های بدنه خودرو طراحی شده اند و استفاده از آنها در یک ناحیه تمیز ممکن به رنگ خودرو آسیب رساند. برای تمیز کردن خودرو از شامپو های مخصوص به همراه آب گرم و اسفنج بهره ببرید.

در اولین بار که بدنه خودرو را با اسفنج و شامپو تمیز می نمایید بیشتر آلودگی ها پاک می شوند با این وجود بهتر است که از یک محافظ و صافی در سطل خود بهره ببرید تا بتوانید مجددا از مواد شوینده و اسفنج خود بهره ببرید. در طی فرایند تمیز کردن خودرو نیز هر قسمت را بصورت مجزا تمیز کنید و قدم به قدم جلو روید تا آلودگی های قسمت های مختلف بدنه با یکدیگر ترکیب نشوند.

پس از این که هر بخش شسته شد، از طریق آب تمیز و آن بخش را کامل شست و شو دهید. یادتان نرود که اگر جایی را به صورتی که نیمه خیس است رها کنید، وقتی آب روی آن خشک شود، رد قطره های آب روی ماشین شما خواهد ماند. به همین منظور حتما بعد از این که یک قسمت را شستید، مواد شوینده را با آب پاک کنید.

شستن رینگ ها و لاستیک ها

رینگ های ماشین هم بسیار کثیف می شوند و هم این که قسمت مهمی از زیبایی ماشین وابسته به آنها می باشد. برای شستن آن ها می توانید از یک فرچه مویی استفاده نمایید.

در ادامه،چرخ و تایر ماشین خود نباید فراموش کنید چرا که کثیف شدن و بی توجهی به آن باعث می شود که سنگ در لا به لای عاج های آن گیر کند و به آن آسیب بزند. برای شستن تایر از یک فرچه پلاستیکی بهره ببرید. بعد از شست و شوی آلودگی ها این قسمت ها را نیز به خوبی با آب بشوئید تا مواد شوینده پاک شوند.

خشک کردن ماشین

به یاری یک دستمال تمیز خودروی تان که هنوز خیس است را خشک کنید تا رد قطرات آب روی ماشین نماند.

تمیز کردن شیشه های خودرو

پس از بدنه، نوبت به شیشه های خودرو می رسد، در حالی که محصولاتی مخصوص برای پاک کردن شیشه وجود دارد، محصولات پاک نماینده معمولی نیز تا زمانی که مواد تشکیل دهنده آنها شامل سرکه باشد به همان اندازه تاثیر گذارند.

همچنین برای تمیز کردن شیشه ها می توانید از پارچه های بدون پرز نیز بهره ببرید و به یاد داشته باشید که شیشه ها را از هر دو سمت داخل و خارج تمیز نمایید. پس از تمیز کردن شیشه ها، به آینه های خودرو رسیدگی کنید.

تمیز کردن داخل خودرو

زمانی که به تمامی نمای ظاهری خودرو رسیدگی کردید، نوبت به فضای داخلی خودرو می رسد. برای این کار به یک جارو برقی دستی با لوازم جانبی همراه آن نیازمند اید تا به تمامی زوایای فضای کابین خودرو دسترسی داشته باشید و آنها را تمیز کنید. زاویه جایگاه های جلو و عقب را برای بهتر تمیز کرن فضای زیرین و اطراف آنها تغیر دهید. کفپوش های خودرو نیز باید از مکان خود خارج شوند و با جارو برقی تمیز شوند.

اگر جارو برقی شما دارای لوازم جانبی است، از آنها برای تمیز کردن زوایایی که دسترسی به آنها سخت است بهره ببرید تا تمامی گرد و خاک کابین به درستی جمع آوری شوند. پس از این مرحله، می توانید از پارچه و دستمال های مخصوص داشبورد بهره ببرید. بسته به نوع آنها، این محصولات می توانند اثری مات یا براق را بروی داشبورد و یا محل استفاده شده بر جای گذارند.

شما باید به قطعات زیر کاپوت خودرو نیز رسیدگی نمایید، یکی از مزایای نگهداری مناسب موتور خودرو و قطعات آن این است که ممکن است تعمیر کاران با مشاهده شرایط موتور خودروی شما سرویس بهتری را به شما ارائه دهند. از فشار آب برای شستشوی این ناحیه استفاده نکنید، زیرا این کار می تواند به قطعات الکتریکی خودروی شما آسیب رساند. از اسپری های سیلیکونی برای تمیز کردن شلنگ ها و کابل های قرار گرفته در زیر کاپوت خودرو استفاده نمایید.

نکات و ترفندهای مفید در شست و شوی ماشین

تمیز کردن برف پاک کن ها: اگر لبه های برف پاک کن شیشه اتومبیل کثیف شود به جای تمیز کردن شیشه باعث آلودگی بیشتر آن می شوند. برای تمیز کردن آنها 1/4 پیمانه آمونیاک خانگی را در یک چهارم پیمانه آب سرد حل کنید. خیلی آرام لبه های برف پاک کن را بلند کنید و هر دو طرف آن را با دستمال حوله ای یا پارچه نرم به این محلول آغشته کنید. سپس آنها را با یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید و دوباره سرجایشان قرار دهید.

برق انداختن شیشه های جلو

1/4 پیمانه آمونیاک خانگی را در یک چهارم پیمانه آب سرد حل کنید، آن را داخل بطری پلاستیکی که درب محکمی دارد بریزید. آن را برای پاک کردن شیشه ها و پنجره های اتومبیل در ماشین نگه دارید. هر زمان که شیشه ها آلوده شدند، محلول را روی اسفنج بریزید و پنجره را پاک کنید سپس با دستمال خشک و نرم آن را خشک کنید.

جوش شیرین پاک نماینده خودرو

1/4 پیمانه جوش شیرین را درون یک گالن بریزید، سپس 1/4 پیمانه مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و گالن را لب به لب پر آب کنید. در گالن را ببندید و حسابی به هم بزنید و آن را برای استفاده های بعدی نگه دارید. هنگام شست وشوی خودرو گالن را به خوبی هم بزنید و یک پیمانه از آن را با دو گالن آب گرم ترکیب کنید. و سپس از آن برای تمیز کردن بدنه خودرو بهره ببرید.

پاک کردن گِل ماشین

در مکان هایی که گل و لای زیادی وجود دارد شیشه و بدنه ماشین چرب و کثیف می شود. برای رفع کردن این آلودگی ها از کرم ¬پتاسیم بى تارترات برای شیشه جلوی اتومبیل بهره ببرید. سپس شیشه را با آب صابون رقیق بشویید و سپس به خوبی آبکشی و خشک کنید.

مراقب گرما باشید

اتومبیل خود را زمانی که داغ است - یعنی درست پس از راندن اتومبیل که هنوز خنک نشده است یا هنگامی که مستقیم زیر نور آفتاب واقع شده است و بدنه آن حسابی گرم است - نشویید زیرا رد اسفنج روی آن می ماند و آلودگی روی آن رسوب می نماید.

اجازه ندهید خودش خشک شود

اگر اجازه دهید اتومبیل خودش در معرض هوا خشک شود، لکه های آب روی بدنه آن باقی می مانند و همه زحمت هایتان هدر می رود. با استفاده از حوله یا دستمال نرم و خشک آب اضافه حاصل از شست وشو را پاک کنید.

از پارچه های نا مناسب استفاده نکنید

ابرها، اسفنج ها و پارچه های معمولی که برای شستن خودرو در نظر گرفته نشده، در دراز مدت خش هایی روی بدنه خودرو و هلوگرام ها بر جای می گذارد. در عوض می توانید از دستمال های میکروفایبر بهره ببرید که ضمن حفظ رطوبت بیشتر، در پاک کردن گرد و غبار بهتر از دستمال های پارچه های عمل می نمایند.

لکه های جا مانده را با دستمال خشک پاک نکنید

در بهترین حالت هم پس از شست و شوی خودرو، در سطوحی از خودرو ممکن است خشک کردن لکه ها و قطره های آب فراموش شوند. هرگز برای پاک کردن آن ها از پارچه خشک استفاده نکنید چون به این ترتیب رنگ خودرو را همراه لکه از بین خواهید برد. می توانید با دستمال میکروفایبر نمناک این کار را انجام دهید.

هرگز مایع شوینده را مستقیم روی بدنه خودرو نریزید

هر محصول شوینده ای پیش از استفاده باید رقیق شود. مایع شوینده مخصوص را در ظرف آبی با نسبت مناسب حل کنید و آن را با یاری دستمال میکروفایبر به خودرو بمالید.

منبع: جام جم آنلاین

به "بهترین روش شست و شوی ماشین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش شست و شوی ماشین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید