10 نکته کاربردی که قبل از سفر باید بدانید

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، آیا تاکنون پیش آمده که در هنگام سفر، بعد از طی مسیری طولانی، متوجه کمبود یکی از وسایل ضروری سفر شده باشید یا بعضی بی برنامگی ها کام شما را تلخ کند؟

10 نکته کاربردی که قبل از سفر باید بدانید

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ ابتکار سبز، این روزها، با توجه به نزدیک شدن به آخر تابستان و آغاز مسافرت های موج آخر تابستان، جاده ها حال و هوای سفر گرفته اند. خانواده ها هم این روزهای آخر تابستان را به دلیل فراغت بچه ها از مدرسه زمان مناسبی برای مسافرت رفتن می دانند. اما سفرهای خانوادگی، به همان اندازه که لذت بخش و خاطره انگیز است، اگر به درستی برنامه ریزی نگردد، می تواند با دشواری هایی نیز همراه باشد. مرور نکاتی ساده پیش از سفر، می تواند برای پربارتر شدن سفر و راحتی بیشتر در طول راستا بسیار راهگشا باشد. پس پیشنهاد می کنیم کمی زمان بگذارید وبرای سفر دلخواه خود از پیش آماده شوید.

1- برنامه سفر بچینید

اول از همه هدفتان را از سفر پیشِ رو تعیین کنید. آیا می خواهید سفری کاملا تفریحی برای فراغت از مشغله های روزمره و کار داشته باشید و یا به دنبال تجربه هیجان تازه ای هستید؟ لیستی از فعالیت هایی که در این سفر مایلید داشته باشید را یادداشت کنید و پس از آن، مقصدتان را تعیین کنید.از بچه ها بخواهید در بستن برنامه سفر به شما یاری نمایند. این مشارکت، هم بهترین فرصت برای یاددادن نکات کاربردی سفر به آن هاست و هم آن ها را برای سفر پیش رو بسیار مشتاق ترخواهد نمود.

2- ایمنی، ایمنی، ایمنی!

اگر در خانواده خود کودکی به همراه دارید، اطمینان از راحتی و سلامتی کامل او، حتما برایتان از مهم ترین مسائل خواهد بود. از قلم نیاندازید حتی برای بزرگسالان، به همراه داشتن جعبه یاری های اولیه در سفر یکی مهم ترین ضروریات است.رعایت نکات فنی ماشین نیز از جمله اقدامات ضروری برای آمادگی سفر است و البته به شما یاری می نماید با خیال راحت تری پا به جاده بگذارید.

3- لطفا آگاه شوید!

شرایطی را تصور کنید که برای یک بازی والیبال کنار دریا با تمامی اعضای فامیل برنامه ریزی نموده اید و بی خبر از روزهای بارانی در آن موقع هستید. ممکن است نامساعدی هوا در زمانی که شما قصد سفر به آن مقصد را دارید به شما فرصت تفریح دلخواه تان را ندهد. شما می توانید با اطلاع از شرایط آب و هوایی راستا و مقصد سفرتان پیگیری وضعیت هوا برای تاریخ سفرتان، برای همراه داشتن لباس های لازم آماده شوید و فعالیت هایتان را بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

دانستن نکات ویژه جغرافیایی و فرهنگی مکانی که قصد سفر به آن را دارید، آگاهی از وضعیت ترافیک جاده ها و ... اطلاعاتی است که پیش از سفر باید از منابع مختلف کسب کنید. داشتن این اطلاعات گاهی یاری خواهد نمود با ایجاد تغییری کوچک در برنامه سفر، شرایط بسیار مساعدتر گردد.

4- تدبیر صرفه جویی در هزینه!

وضعیت مالی این روزها می طلبد که در برنامه ریزی سفر، مدیریت هزینه با دقت بیشتری انجام گردد. حذف هزینه های اضافی و غیرضروری به شیوه های مختلفی امکان پذیر است. به عنوان مثال می توانید خوراکی ها و تنقلات سفر را تا جایی که ممکن است از پیش در خانه تهیه کنید. در این صورت هم از تنقلات سالم و مطمئن استفاده می کنید، هم ناچار نمی شوید هزینه زیادی را صرف خرید خوراکی هایی کنید که گاهی ممکن است به قیمت گران تر به شما فروخته گردد.

5- کوله های سفر را هوشمندانه بچینید

سعی کنید تا حد امکان از بردن وسایل غیر ضروری صرف نظر کنید و بار سفر را سبک تر کنید. اما از همراه داشتن وسایل ضروری سفر مطمن شوید. با تهیه چک لیستی از وسایل، بار سفر خود را مدیریت کنید. اگر در این سفر کودکی به همراه دارید. در همراه داشتن همه ضروریات مورد احتیاج کودک تان توجه بیشتری به خرج بدهید. رعایت این نکته به این معنی نیست که برای کودک تان وسایل اضافی و سنگین بردارید. بلکه توجه کنید وسایل کاملا کاربردی با خودتان به سفر ببرید.

6- مشورت کنید

اگر دوستانی در مقصد سفر دارید یا به طریقی امکان ارتباط با افراد محلی برای شما فراهم است، و همچنین اگر دوستان تان پیش از این به مقصد شما سفر نموده اند، از هدایت آن ها بهره مند شوید. این اطلاعات ارزشمند در همه مراحل سفر، از برنامه ریزی تا تمام شدن آخرین روز سفر، در خدمت راحتی شما خواهند بود.

7- از اعضای جوان تر خانواده غافل نشوید

شما در حال آمادگی برای سفر خانوادگی پیش رو هستید اما مطمن شوید که در برنامه سفر، احتیاجهای اعضای جوان خانواده نیز لحاظ شده است و به آن ها نیز خوش خواهد گذشت. در مراحل مختلف برنامه ریزی سفر، احتیاجهای بچه ها تان را آنالیز کنید. به عنوان مثال برای انتخاب اقامتگاه، امکانات و تفریحاتی که که برای بچه ها موجود است را مورد آنالیز قرار دهید و یا برای برنامه ریزی روزهای بازدیدها، مکان هایی را نیز برای تفریح آن ها در برنامه سفر بگنجانید.

8- از پیش از سفر به اقامت تان فکر کنید

در ایام تعطیلات، با توجه به بالا بودن حجم مسافرت ها، اگر قصد اقامت در هتل یا اقامتگاه خاصی را دارید بهتر است، قبل از آن که فرصت از شما گرفته گردد برای رزرو آن مکان اقدام کنید. خصوصا در رابطه با اقامتگاه های بومگردی، با توجه به ظرفیت محدود اقامتی آن ها و استقبال روزافزونی که از این نوع از اقامتگاه ها در کشور شده است، ضروری است که حتما از قبل برای رزرو آن اقدام گردد. فراموش کنید که رزرو از پیش برای سفر در ایام شلوغی یاری می نماید برنامه شما به آسانی و طبق دلخواه تان پیش رود و در مقصد برای پیدا کردن فضای مناسب اقامت دچار زحمت نشوید.

9- انعطاف پذیری را چاشنی سفر کنید!

انعطاف پذیری، از خصوصیات یک برنامه خوب سفر است. در برنامه ریزی خود تا حد ممکن فرصتی برای شرایط پیش بینی نشده در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر یک روز از سفر را برای پیاده روی در طبیعت در نظر گرفته اید و در آن هنگام یکی از اعضای خانواده قادر به طی آن راستا نباشد، می توانید همانجا در طبیعت اتراق نموده و به یک بازی دورهمی اکتفا کنید. یا شرایطی را در نظر بگیرید که قصد بازدید از مکان خاصی را دارید اما به دلیل تعمیرات مکان، از دیدن آن محروم می شوید باید پذیرفت که ممکن است همه چیز به به صورت مطلوب طبق برنامه پیش نرود. این خاصیت سفر است که در دل خود تجربیات غیر منتظره ای را به همراه دارد. شرایط را پذیرا باشید، انتظارات خود را باشرایط خانواده منطبق کنید و به استقبال چالش های سفر بروید.

10- به کم آبی بدن توجه کنید

مهم ترین نکته ای که در سفرهای تابستانی باید به آن توجه کنید، جلوگیری از ابتلا به کم آبی بدن است. عموماَ در سفرهای جاده ای افراد برای اینکه مجبور نشوند از سرویس های بهداشتی بین راهی استفاده نمایند، آب کمتری مصرف می نمایند؛ اما در فصل تابستان این موضوع می تواند منجر به بیماری و تلخ شدن مسافرت برای خودتان و همراهانتان باشد. همواره یک بطری آب در همه جا همراه داشته باشید. به همین خاطر برای به همراه داشتن آب خنک در طول سفر برنامه ریزی داشته باشید و هم به میزان کافی آب بنوشید. علاوه بر این، خوردن آب نارگیل برای جلوگیری از کم آبی بدن، به شدت توصیه می گردد.

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "10 نکته کاربردی که قبل از سفر باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته کاربردی که قبل از سفر باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید