پیوند معیشت جوامع بومی با محیط زیست روش اصولی حفاظت در دنیاست

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، تهران- خبرنگاران- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مبنای روش نوین و اصولی حفاظت در تمام جهان، پیوند معیشت جوامع بومی و محلی با حفاظت از محیط زیست و حیات وحش است.

پیوند معیشت جوامع بومی با محیط زیست روش اصولی حفاظت در دنیاست

به گزارش روز سه شنبه وبلاگ ابتکار سبز از سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی در جلسه آنالیز نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست از محل فروش مجوز شکار تاکید نمود: لازم است بخش عمده منابع حاصل از محل فروش مجوز شکار برای اقدامات عام المنفعه منتج به بهبود محیط زیست در حاشیه زیستگاه ها هزینه گردد.

وی اضافه نمود: بهترین مشوق برای جلب مشارکت جوامع بومی و محلی در حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، سهیم کردن آنها در منافع است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اشاره ای هم به نقش سمن های محلی در تسهیل ارتباط با مردم و ارتقای آگاهی های محیط زیستی آنها داشت و اضافه نمود: از این رو برنامه های آگاهی بخشی و توانمندسازی جوامع محلی در استانها باید با رویکرد استفاده از ظرفیت سمن های محلی تعریف و اجرایی گردد.

ظهرابی ادامه داد: شبکه سازی در گروه های مختلف ذینفع بومی و محلی به منظور تسهیل ارتباط و تنظیم برنامه های آگاهی بخشی و توانمندسازی، تعریف برنامه های مستندسازی و اطلاع رسانی و انجام مطالعات معین ظرفیت برد زیستگاهها با مشارکت دانشگاهها و مراکز علمی کشوری و استانی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین امیر ارسلان مهاجر طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست با طرح این پیشنهاد که فهرست اقدامات تعریف شده استانها برای هزینه کرد اعتبارات موجود، شامل اقلام مصرفی نباشد، گفت: بهتر است برنامه هایی که بخش وسیع تری از مردم جوامع بومی از نتایج مثبت آن منتفع شوند در اولویت قرار گرفته است.

در ادامه، نمایندگان استان های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به تشریح برنامه های پیشنهادی برای هزینه کرد اعتبارات کسب شده برای هر استان پرداختند که این برنامه ها با اعمال نظرات و پیشنهادات حاضران در جلسه، اصلاح شد.

همچنین مقرر شد به منظور تسریع در روند تخصیص اعتبارات به چهار استان حاضر در جلسه، برنامه های مصوب استانی طی نامه ای مکتوب از طرف معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به صندوق ملی محیط زیست ابلاغ گردد.

جلسه آنالیز نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست از محل فروش مجوز شکار با حضور حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، امیر ارسلان مهاجر طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی، نمایندگان استان های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و نمایندگان شبکه سمن های محیط زیست در محل معاونت طبیعی برگزار گردید.

علمی 9014* 1055

منبع: ایرنا

به "پیوند معیشت جوامع بومی با محیط زیست روش اصولی حفاظت در دنیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوند معیشت جوامع بومی با محیط زیست روش اصولی حفاظت در دنیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید