پوشش بیمه ای خدمات درمانی بیماران دیستروفی عضلانی

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: خدمات شایع در درمان بیماران دیستروفی عضلانی، غالبا تحت پوشش بیمه سازمان واقع شده است.

پوشش بیمه ای خدمات درمانی بیماران دیستروفی عضلانی

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ ابتکار سبز، حنان حاج محمودی درخصوص خدمات توانبخشی برای بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی که در تعهد سازمان بیمه سلامت است، گفت: فیزیوتراپی قفسه سینه و اندام ها، به کارگیری روش ها و اعمال درمانی روتین فیزیوتراپی، طب فیزیکی و توانبخشی شامل کمپرس های گرم یا سرد، کشش مکانیکی، تحریک الکتریکی با دست یا دستگاه، ابزار وازوپنوماتیک، میکروویو، مادون قرمز و ماوراء بنفش ازجمله اقداماتی است که در تعهد سازمان بیمه سلامت است.

وی اضافه کرد: همچنین یونتوفورزیس، حمام پارافین، اولتراسوند، بازآموزی عصبی عضلانی حرکت، تعادل، حس کینتیک، شرایط بدن، حس موقعیت فضایی، آموزش راه رفتن، آموزش برای ADL، آموزش حرکت با ویلچر و سایر اعمال یا روش های مرتبط، دیاترمی، انجام ارزیابی و به کارگیری روش ها و یا اعمال درمانی فیزیوتراپی، طب فیزیکی و توانبخشی مانند حمام کنتراست یا آب درمانی یا مخزن هوبارد و یا گردش چرخشی آب، ماساژ یا تکنیک های درمانی دستی شامل حرکت دادن، دستکاری، درناژ و کشش دستی برای لنف ادما نیز از دیگر اقداماتی است که در سازمان بیمه سلامت برای بیماران دیستروفی عضلانی مورد توجه است.

حاج محمودی تاکید نمود: دارو های جدیدی مانند Idebenone، Eteplirsen، ataluren نیز از سوی بعضی شرکت های دارویی در سطح دنیا در درمان این بیماران فراوری و عرضه شده است که در فهرست رسمی دارو های کشور قرار ندارند.

وی اضافه کرد: آزمایشات تشخیص ژنتیکی پیش از تولد یا PND دیستروفی های عضلانی دوشن و بکر یا DMD ونیز دیستروفی میوتونیک در تعهد بیمه است. البته دیستروفی دوشن شایع ترین دیستروفی ژنتیکی را تشکیل می دهد که مبتلایان به آن افراد مذکر هستند. برای جنین های مبتلا به هر کدام از این دیستروفی ها مجوز سقط قانونی صادر می گردد.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت توضیح داد: نظر به این که جهت تشخیص پیش از تولد بیماری های فوق در مراحل اولیه جهت فرد بیمار و والد ناقل یا بیمار، آزمایش ژنتیک انجام می گردد، لذا شناسایی افراد بیمار و یا ناقل ژن بیماری به وسیله آزمایشات ژنتیک در تعهد بیمه است. همچنین این بیماران می توانند از پوشش بیمه ای سایر آزمایشات تشخیصی موجود در فهرست تعهدات بیمه های پایه حسب احتیاج بهره مند شوند.

حاج محمودی اظهارداشت: کلیه خدمات تصویربرداری شامل رادیولوژی، سونوگرافی، CT-SCAN، MRI و پزشکی هسته ای در صورت تجویز برای این گروه از بیماران طبق تعرفه های موجود در کتاب ارزش نسبی خدمات قابل محاسبه و پرداخت است.

وی گفت: سایر خدمات تشخیصی از جمله معاینات الکترودیاگنوز تا چهار اندام و سایر عضلات از جمله حنجره، دیافراگم و عضلات پارااسپینال و ... نیز در تعهد بیمه است.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت اضافه کرد: این بیماری ها درمان قطعی ندارند و تنها می توان عوارض آن را تا حدی درمان کرد، تمامی خدمات توانبخشی بدون ستاره در کتاب ارزش نسبی در تعهد سازمان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پوشش بیمه ای خدمات درمانی بیماران دیستروفی عضلانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش بیمه ای خدمات درمانی بیماران دیستروفی عضلانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید