هوادهی آثار موزه فرش شروع شد

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، موزه موزه فرش از اجرای طرح هوادهی سالانه گلیم، قالیچه و فرش های این موزه تخصصی همزمان با فصل تابستان خبرداد.

هوادهی آثار موزه فرش شروع شد

ایرنا: پریسا بیضایی گفت:سنت هوادهی فرش به لحاظ اهمیت حفاظت و غبار روبی و آنالیز آسیبهای احتمالی دست بافته های داخل مخزن موزه همه ساله در ایام تابستان انجام می گردد.

وی با بیان اینکه با توجه به آنکه حدود 1500 تخته دست بافته قالی، گلیم و پشتی داخل مخزن مد نظر است اضافه کرد: جابه جایی و انتقال آنان به فضای باز به منظور آفتاب دهی عمل سخت و سختی بوده که سال جاری با فراخوانی که توسط موزه فرش در سطح ایران مخصوصا جامعه علاقمندان، هنرمندان، پژوهشگران و دانشجویان صورت گرفت تعدادی از افراد داوطلب جهت کمک در این حرکت بزرگ و ضروری ثبت نام نموده و اعلام آمادگی کردند.

مدیر موزه فرش توضیح داد: هوا دهی فرش و انتقال آثار از مخزن به محوطه موزه فرصت بسیار عالی برای مشاهده دست بافته های موجود در انبار، مطالعه و آنالیز همه جانبه بوده که پژوهشگران و کارشناسان را به انجام این کار ترغیب می نماید.

به گفته بیضایی موزه فرش ایران از دوستداران هنر فرش ایران دعوت می نماید تا از این ضیافت رنگارنگ در محوطه موزه فرش بازدید به عمل آورند.

وی همچنین از برگزاری کارگاه های آموزشی موزه فرش ایران با موضوعیت مرمت بافت ها از گذشته تا حال، ساپورت بافته ها، مراحل مقدماتی مرمت ریشه، تجربیات مرمت از تاریخ 12 تا 15 مردادماه در این محل اطلاع داد که این کارگاه مورد بازدید علاقه مندان نهاده شد.

موزهٔ فرش، یکی از موزه های استان تهران و طراح بنای آن، عبدالعزیز فرمانفرمائیان است که در تاریخ 22 بهمن 1356 با هدف پژوهش در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی شروع به کار کرد.

در این موزه، فرش های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است به نمایش گذاشته شده است.

ساختمان موزه 3400 متر مربع مساحت دارد و آذین های نمای بیرونی آن شبیه دار قالی طراحی شده است.

موزه فرش در خیابان کارگر شمالی- تقاطع دکتر فاطمی قرار گرفته است که در نیمه اول سال علاقه مندان می توانند از ساعت 9 تا 19 از این محل دیدن نمایند.

منبع: توریسم آنلاین

به "هوادهی آثار موزه فرش شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوادهی آثار موزه فرش شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید