راهنمایی بازی رایانه ای در مقابله با بیماری های واگیردار، کرونا بازی

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، این روز ها که ویروس کرونا ناامیدنماینده ترین روز ها را برای جهانیان رقم زده است بازی سازان بازی های ویدیویی بازی هایی را هم برای سرگرمی و هم برای مقابله با بیماری ها واگیردار خلق می نمایند.

راهنمایی بازی رایانه ای در مقابله با بیماری های واگیردار، کرونا بازی

به گزارش، بسیاری از بازی سازان تمام در سراسر جهان برای مقابله با بحران های جدیدی آماده باش هستند تا فعالیت های فرهنگی، بازی و سرگرمی هایشان را در این زمینه گسترش دهند.

طراحان و تولیدنمایندگان بازی های جدی ویدئویی در این زمینه با خلق بازی های مهم و جدی درصدد آموزش و اطلاع رسانی به کاربران در جهان هستند و سعی دارند در این راه بازی هایی را ارائه دهند که برای کاربران بازی های جدی مفید و قابل انعکاس باشد.

با توجه به شیوع کرونا ویروس در جهان و در کشور ما اخبار ها و اطلاعات و وقایع این بیماری لاعلاج در صدر تمام خبر ها قرار گرفته است، در ادامه قرار است به بازی های رایانه ای مهمی که به ویروس ها و بیماری های واگیردار پرداخته و باز ویدئویی را سرمنشا یادگیری و آموزش به افراد قرار داده است می پردازیم:

دسته ای از این بازی ها به منظور پیشگیری و آموزش در سطح رعایت بهداشت فردی طراحی شده اند. در این مدل از بازی ها ضمن آموزش انواع راه های مهم مقابله با بیماری های واگیردار، سعی شده تا رفتار های صحیح برای مقابله با بیماری های واگیردار مثل شستن مرتب دست ها و … را در بازیکن نهادینه کند و استراتژی های مختلف مقابله با بیماری را برای کاربر شرح دهد. بازی های زیر مثال هایی از این دسته از بازی ها هستند.

Battle of pathogens

این بازی در سبک Fruit Ninja است. در این بازی که با ایده شکست کرونا در کشور چین ساخته شده است، بازیکن باید ویروس های کرونا را شکست دهد. هدف از ساخت بازی بنا به گفته بازی سازان این بازی، انگیزه دادن به مردم و ایجاد سرگرمی در دوران قرنطینه است. در طول این بازی، بازیکن پیغام های مختلف برای رعایت بهداشت فردی دریافت می نماید.

AIDS Prevention

این بازی برای پیشگیری از بیماری ایدز طراحی شده است. در این بیماری، کاربر با انواع روش های مختلف پیشگیری با بیماری ایدز آشنا می گردد و در مراحل مختلف بازی ضمن آموزش روش های صحیح، آن ها را در بازی به کار می برد.

Gut Infection

این بازی توسط مرکز بیماری های عفونی کمبریج طراحی شده است. در این بازی، بازیکن باید باکتری های خوب و بد را تشخیص دهد و در مراحل مختلف، باکتری های مضر را از بین ببرد.

اطلاع از نحوه و سرعت شیوع بیماری های واگیردار بسیار مهم است. دسته ای از بازی ها به اهمیت شیوع بیماری های واگیردار می پردازند و به مردم در مورد نحوه شیوع و سرعت آن اطلاع رسانی می نمایند. همچنین می توان در این بازی ها استراتژی های جهانی و تأثیرات تصمیم گیری در سطح کلان را مشاهده کرد. بازی های زیر مثال هایی از این دسته از بازی ها هستند.

The Great Flu game

این بازی درباره بیماری آنفولانزا است. طبق طراحی بازی، ویروس آنفولانزا در مدت زمان کمی در جهان پخش خواهد شد و شما 2 میلیارد دلار بودجه دارید که استراتژی های مقابله با این ویروس را پیاده کنید. در این بازی، روش هایی که در جهان برای مقابله با بیماری وجود دارد، در قالب بازی و در طول مراحل انجام می گردد. واکسیناسیون، اطلاع رسانی و … شامل این مراحل است.

Killer Flu

در این بازی مردم به ویروس آنفولانزا آلوده می شوند و آن را پخش می نمایند. سپس بازیکن باید به دست کاری های ژنتیکی در مورد این ویروس اقدام کند. در واقع بازی توصیفی از نحوه توسعه و شیوع آنفولانزای فصلی است. در این بازی می توانید نحوه انتشار یک ویروس را ملاحظه کنید.

Pandemic

بازی رومیزی Pandemic، یک بازی تخته ای چندنفره است که در آن بازیکنان باید با همکاری یکدیگر، از شیوع بیماری های مختلف در سطح زمین جلوگیری نمایند. داستان این بازی از این قرار است که چهار بیماری اپیدمیک در حال شیوع در کره زمین هستند که هرکدام از آن ها، برای بخشی از زمین خطرناک هستند. بازیکنان باید با همکاری یکدیگر از شیوع این بیماری ها جلوگیری نمایند تا بتوانند پیروز شوند. پنج تخصص در بازی وجود دارد که هرکدام از بازیکنان، یکی از این تخصص ها را بازی می نمایند. توزیع نماینده، دکتر، دانشمند، محقق و متخصص عملیات، پنج تخصصی هستند که در بازی وجود دارند. بازیکنان باید با همکاری یکدیگر، درمان این چهار بیماری را پیدا نمایند و زمین را از مرز نابودی نجات دهند. چندین سناریوی مختلف برای باختن بازیکنان وجود دارد و تنها در صورت از بین بردن هر چهار بیماری، بازیکنان برنده می شوند.

DANGEROUS-VIRUS-PREVENTION

در این بازی باید از ویروس خطرناکی که افراد غیرمجاز ناقل آن هستند، جلوگیری کنید. ابتدا باید قبل از سوءاستفاده توسط هر شخص، آن ویروس را جمع آوری و از بین ببرید. کاربر باید در فرآیند بازی بعضی از معما های جالب را حل نموده و سرنخ هایی را به دست آورد و در آخر ویروس را جمع آوری نموده و از بین ببرد.

VAX|GAMIFYING EPIDEMIC PREVENTION

این بازی درباره پیشگیری از اپیدمی است. وکس یک بازی پازلی است که با الهام از چالش های جهانی واقعی و الگوسازی از بیماری های عفونی ساخته شده است.. در بازی بازیکنان وظیفه دارند با واکسینه کردن شبکه ای که شبیه شبکه های بدن انسان است، آماده مبارزه با شیوع بیماری شوند. پس از مرحله توزیع واکسن ها، بیماری عفونی آغاز به گسترش می نماید و بازیکن وظیفه دارد با قرنطینه افراد در معرض خطر آلودگی از شیوع بیماری جلوگیری کند.

بعضی از بازی های جدی به پزشکان و کادر درمانی بیمارستان برای مقابله با این شرایط آموزش می دهند. این بازی ها با شبیه سازی شرایط بیمار و پیشنهاد راه کار های درمانی، روش های مختلف معالجه بیماران را امتحان می نمایند و در نهایت به نحوه تشخیص و عملکرد کادر درمانی نمره داده می گردد. بازی های زیر مثال هایی از این دسته از بازی ها هستند.

Dr. Wise-Medical Mysteries

در این بازی شما عضو یک تیم می شوید و در مورد بیماری های عفونی تحقیق می کنید. در هر مرحله مسئله ای پیش می آید و شما باید استراتژی مناسب و راهکار درست را انتخاب کنید. شما می توانید در این بازی توانایی خود را در حل معما های پزشکی محک زده و زندگی یک پزشک را تجربه کنید.

Septris

این بازی توسط مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی استنفورد طراحی شده است و استراتژی های مقابله با بیماری های عفونی را برای کادر درمانی پیاده می نماید. در هر مرحله بیمار با شرایط مختلف ظاهر می گردد و باید تصمیم گیری گردد که چه روش ها و دارو هایی برای این نوع بیمار درست است.

Power of Research

یک بازی استراتژی است که شما در آن نقش دانشمندی را بازی می کنید که در کوشش برای پیشرفت حرفه ای در تحقیق است. شما چیز های جدید در مورد بیماری ها یاد می گیرید، پروژه های تحقیقاتی را انجام می دهید، به کنفرانس ها می روید و هم زمان با پیشرفت بازی، مقاله منتشر می کنید و سعی می کنید راه کار های درمانی برای درمان بیماری ها ارائه دهید. هر مسئله در بازی احتیاج به ارائه یک راه چاره دارد که بازیکن باید آن را طراحی کند.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "راهنمایی بازی رایانه ای در مقابله با بیماری های واگیردار، کرونا بازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمایی بازی رایانه ای در مقابله با بیماری های واگیردار، کرونا بازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید