منشاء بوی نامطبوع در بهار تعیین شد

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، پایان منشاء بوی نامطبوع شهرستان بهار همدان که مدتی آسایش مردم را گرفته بود، پیدا شد. یک واحد آلاینده در شهرک صنعتی بهاران عامل ایجاد این بو شناسایی شده است.

منشاء بوی نامطبوع در بهار تعیین شد

بخشدار مرکزی بهار در گفت وگو با وبلاگ ابتکار سبز، اظهار کرد: از حدود یک سال پیش بوی مشمئزکننده ای موجب سلب آسایش مردم شهرستان بهار در استان همدان شده بود که طی مراجعات مکرر مردم به فرمانداری و ابرازنارضایتی آنها از بوی بد، فرماندار بهار پیگیر موضوع شده و طی این پیگیری ها و با بازدید از شهرک صنعتی بهاران، عامل این بو کارخانه دیانا کاغذ معرفی گردید.

محمدرضا شفیعی اعلام کرد: طی بازدیدی که همراه دادستان بهار و عوامل نیروی انتظامی شهرستان بهار در ساعت حدود 10 شب چهارشنبه 2 مرداد از شهرک صنعتی بهاران صورت گرفت، کارخانه دیانا کاغذ به عامل این بوی نامطبوع مورد تأیید نهاده شد.

وی ادامه داد: بیشترین مراجعات شهروندان بهار به فرمانداری، از شهرک فرهنگیان بهار بود که به علت بُعد مسافتی کمتر از 2 کیلومتری شهرک صنعتی بهاران با شهرک فرهنگیان بهار، سبب ساز بوی بد و مراجعات مکرر شده بود.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه باد در شهرستان بهار معمولاً از سمت شهرک صنعتی بهاران به سمت شهر می وزد، این امر موجب انتقال بوی نامطبوع به مناطق مسکونی شده و احداث شهرک صنعتی بهاران در این منطقه کار درستی نبوده است و با توجه به بُعد جغرافیایی و چشم اندازی که این شهرک دارد، بهترین مکان برای تأسیس سایت گردشگری بوده و این درحالیست که اکنون به عنوان شهرک صنعتی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

شفیعی در ادامه اعلام کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار در همدان طی بازدیدهای مکرر در این زمینه، اقدامات و تذکرهای لازم را به کارخانه دیاناکاغذ داده است و در صورت عدم برطرف نواقص از آن طریق، دادستان شهرستان بهار شخصاً به عنوان مدعی العموم پیگیر موضوع خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار نیز در این باره به خبرنگار وبلاگ ابتکار سبز گفت: ما چند نوبت پایش های روزانه و شبانه از این کارخانه داشتیم و تا کنار جاده اصلی، بوی نامطبوع احساس می شد وبا توجه به جهت وزش باد که روزها به سمت کوه بوده و شب ها از سمت کوه به سمت شهر است، بر میزان انتقال بوی نامطبوع در شب ها تأثیرگذار بود.

معصومه پارچیان با بیان اینکه به این کارخانه چند نوبت اخطاریه دادیم و ظاهراً اقداماتی هم انجام داده اما این اقدامات بر کنترل بوی نامطبوع تأثیرگذار نبوده است، ادامه داد: اقدامات انجام شده توسط عوامل این کارخانه، کارگذاری سیستم کنترل آلودگی هوا و راه اندازی سیستم پیش تصفیه فاضلاب بود اما با توجه به اینکه در و پنجره های واحد باز می ماند و به علت طرح توسعه شهر بهار و بُعد مسافتی کوتاه شهرک صنعتی بهاران با شهر بهار تأثیری نداشته است.

وی اضافه کرد: بازدیدهای ما در مواردی همراه با عوامل اداره صنعت، معدن و تجارت، شورای شهر بهار و مرکز بهداشت بود و در مواردی هم به تنهایی توسط محیط زیست انجام می شد که طی چند سال اخیر اخطاریه هایی را داده بودیم و به مرور یک سری اقدامات را انجام داده اند اما حالت پیشگیرانه نداشته و کاملاً کنترل نشده است.

پارچیان توضیح داد: آخرین اخطاریه ما بعد از بازدید بخشدار مرکزی و دادستان و عوامل نیروی انتظامی شهرستان بهار صورت گرفت که برای برطرف بوی نامطبوع، 3 روز به آنها مهلت داده شد اما عوامل کارخانه به صورت داوطلبانه واحد را تعطیل نموده اند.

وی در خاتمه اظهار کرد: فعلاً حکمی از مراجع قضائی برای تعطیلی کارخانه صادر نشده و یا طرح دعوی از سوی سازمان های دولتی صورت نگرفته است اما تعطیلی کارخانه بستگی به مدیر کارخانه و اقدامات اصلاحی آنها برای برطرف بوی نامطبوع خواهد داشت.

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، شنیده می گردد مدیر کارخانه در حرکتی خودجوش اقدام به تعطیلی واحد خود نموده و موجب بلاتکلیفی کارگردان این کارخانه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "منشاء بوی نامطبوع در بهار تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشاء بوی نامطبوع در بهار تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید