عملیات بزرگ علیه داعش در عراق؛ از ارادة النصر تا ثأر الشهداء

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، نیروهای عراقی و حشد شعبی عراق تا به امروز عملیات های بزرگی علیه داعش در عراق انجام داده اند که جدیدترین آنها عملیات انتقام خون شهیدان است و هدف آن انهدام مواضع تروریست های شکست خورده و در هم پیچیدن طومار آنهاست.

عملیات بزرگ علیه داعش در عراق؛ از ارادة النصر تا ثأر الشهداء

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ابتکار سبز، عراق در دسامبر سال 2017 پس از سه سال و نیم جنگ با داعش که بخش اعظم این کشور را تحت اشغال درآورده بود بر تکفیری ها فائق آمدند و همه اراضی را از دست تروریست ها آزاد کردند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی وبلاگ ابتکار سبز بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی وبلاگ ابتکار سبز بخوانید. (کلیک کنید)

به غیر از برخی مناطق که کانون بازمانده های داعشی محسوب می شد، پایتخت عراق یعنی بغداد از حدود سه سال قبل شاهد عملیات تروریستی بزرگی نبود تا اینکه عملیات انتحاری و خونبار میدان الطیران بغداد رخ داد.

این رخنه بزرگ امنیتی سرو صدا همه عراقی ها اعم از تحلیلگران و محافل سیاسی و پارلمانی عراق را درآورد.

جدای از عوامل پشت پرده این حملات خونبار و تصمیمات بحث برانگیزی که مصطفی الکاظمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق درباره عزل برخی فرماندهان امنیتی گرفت که برخی محافل عراقی هنوز هم ملاحظاتی روی آن دارند باید برای تکرار اقدامات تروریستی به ویژه با توجه به اینکه گفته می شود که واشنگتن طرح احیای داعش را با قدرت دنبال می کند، اقدامی صورت می گرفت. خواسته ها انجام عملیات نظامی گسترده بود و اینکه اجازه اقدامات بعدی به تروریست ها داده نشود.

عملیات ثأر الشهداء

نبردی سخت با داعش شروع شد و آن نبرد اطلاعاتی و اقدامات پیشدستانه بود تا گلوی داعش را بفشارند و انتقام کشته شدگان گرفته شود.

بنابر این، پس از عملیات تروریستی خونباری که در بازاری مردمی در بغداد رخ داد و طی آن 32 نفر کشته و 110 نفر دیگر زخمی شدند، نیروهای امنیتی عراق به حرکت درآمدند.

عملیات ثأر الشهداء(انتقام خون شهیدان) نام گرفت و محدوده جغرافیایی آن کرکوک، بغداد، الانبار و صلاح الدین بود که اهداف از پیش معین شده با موفقیت کامل به انجام رسید و طی آن ضربات مهلکی به تروریست ها وارد شد.

یکی از سرکرده های معروف داعشی جبار سلمان فرحان هراط العیساوی معروف به ابو یاسر العیساوی موسوم به والی داعش در جریان این عملیات به هلاکت رسید و چندین سرکرده دیگر نیز کشته شدند.

هدف از عملیات ثأر الشهداء پاکسازی مناطقی که داعش از آنجا حملات خود را ترتیب می داد بود از جمله الانبار و اطراف بغداد و کرکوک به ویژه منطقه وادی الشای، فلوجه، الکرمه و هیت در شمال الرمادی در الانبار.

یکی از محدودهای این عملیات منطقه العیث و مناطق مجاور آن در شرق استان صلاح الدین بود که نتایج مهمی به دنبال داشت و نیروهای شرکت کننده در آن هم نیروهای امنیتی و حشد شعبی بودند که بالگردهای ارتش عراق هم آنها را مورد پشتیبانی قرار دادند.

در جریان این عملیات، اسناد مهمی از داعش کشف شد، مقر داعش در صحرای الانبار در غرب عراق منهدم و طرح تروریستی بزرگی در نطفه خفه شد.

فاز دوم این عملیات در بغداد و پاکسازی مناطق شمالی بغداد را شامل شد.

جزئیات عملیات ثأر الشهداء

این عملیات در روز 22 ژانویه 2021 شروع شد و این عملیات بغداد و برخی استان های دیگر را شامل می شود.

اهداف عملیات؛

خونخواهی کشته شدگان میدان الطیران

تعقیب و درهم کوبیدن داعش

پاکسازی مناطق از شبکه های داعشی

نقشه جغرافیایی عملیات؛

بغداد: باب المعظم، الرضوانیه، الطارمیه

الانبار: عامر الفلوجه، الکرمه، هیت، الرمادی

کرکوک: دور الفیلق و وادی الشای

نتایج عملیات تا به امروز؛

بازداشت ده ها داعشی از جمله سرکرده های شاخص این گروه خونریز و هلاکت آنچه معاون خلیفه و والی عراق داعش نامیده می شود.

کشف اسناد مهم داعشی

درهم کوبیدن مخفیگاه های داعش

شکار داعشی دانه درشت

همانطور که در بالا اشاره شد، در جریان این عملیات، یکی از سرکرده های معروف داعشیجبار سلمان فرحان هراط العیساوی معروف به ابو یاسر العیساوی به هلاکت رسید.

نام کامل: جبار سلمان فرحان هراط العیساوی معروف به ابویاسر العیساوی

سمت ها: والی داعش در دوره ابوبکر البغدادی

ارتقای مقام پس از کشته شدن البغدادی و معرفی سرکرده جدید این گروه خونریز و ارتقا به عنوان آنچه نایب الخلیفه خوانده می شود و در واقع مرد شماره 2 داعش در سلسله مراتب داعش.

محل هلاکت: منطقه وادی الشای در کرکوک

در کنار این عملیات البته نیروهای عراقی به عملیات های دیگری هم برای درهم شکستن داعش ادامه می دهند و لحظه ای از مشاخصه با تکفیری ها دست برنداشته اند.

عملیات ابطال العراق

نخستین مرحله از عملیات ابطال العراق در 23 بهمن ماه سال گذشته در استان الانبار عراق برای پاکسازی این استان و مناطق اطراف آن در مرزهای مشترک با سوریه و اردن در پنج محور شروع شد و مرحله دوم و سوم هم به پاکسازی مناطقی از استان های صلاح الدین، دیالی و کرکوک اختصاص داشت.

عملیات ابطال العراق یا قهرمانان عراق در چهار مرحله انجام شد که نخستین مرحله از عملیات موسوم به ابطال العراق (قهرمانان عراق) برای پاکسازی استان الانبار و مناطق اطراف آن در مرزهای مشترک عراق، سوریه و اردن در 23 بهمن ماه شروع شد و طی آن حشد شعبی 1750 کیلومتر مربع از صحرا را پاکسازی کرد.

مرحله نخست عملیات أبطال العراق باهدف پاکسازی استان الأنبار و مناطق اطراف آن در غرب عراق در فوریه 2020 به انتها رسید.

مرحله دوم به دستور مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح و نظارت ستاد عملیات مشترک در مناطق جنوب غربی استان کرکوک در 13 خرداد سال 99 انجام شد.

هدف از این عملیات، پاکسازی مناطق جنوب غربی کرکوک در حد فاصل استان های صلاح الدین و کرکوک بود و در مساحتی بالغ بر 738.5 کیلومتر مربع انجام شد.

مرحله سوم عملیات ابطال العراق برای پاکسازی و تفتیش مناطق در استان صلاح الدین و مرزهای فاصل بین فرماندهان عملیات دیالی، سامراء و کرکوک از سه محور در دوم تیرماه 99 با مشارکت واحدهایی از دو وزارت کشور و دفاع و حشد شعبی انجام شد.

مرحله چهارم آن به دستور مصطفی الکاظمی نخست وزیر در 21 تیرماه 99 شروع شد. این مرحله برای پیگرد بقیه تروریست ها و برقراری امنیت و ثبات در استان دیالی و برخی از مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد که داعش از آن برای عملیات های خود استفاده می کرد، انجام شد.

در جریان این عملیات 43 روستا پاکسازی، دهها مخفی گاه، تونل و 61 بمب، کمربند انتحاری و دیگر تجهیزات داعشی کشف و منهدم شد.

عملیات اراده پیروزی

این عملیات در 16 تیرماه 98 برای پاکسازی سه منطقه محصور میان سه استان در غرب عراق انجام شد. هدف از مرحله نخست اراده پیروزی، پاکسازی مناطق مشترک میان سه استان صلاح الدین، نینوی و الانبار تا مرز عراق با سوریه بود که محقق شد.

در عملیات مذکور، گروه های فرماندهی عملیات بغداد، فرماندهی عملیات دیالی، سامرا، الانبار، ریاست پلیس فدرال، لشکر واکنش سریع، گروه های لشکر زرهی نهم، حشد شعبی و هنگ نیروهای تکاور، اداره عملیات وابسته به ستاد مشترک ارتش و هنگ مأموریت های خاص وابسته به سازمان اطلاعات نظامی شرکت داشتند.

مرحله نخست این عملیات، با هدف پاکسازی 30 هزار کیلومتر از مناطق بیابانی که سه استان آزاد شده الانبار، صلاح الدین و نینوا را به هم متصل می کند، صورت گرفت.

مرحله دوم در اواخر تیرماه 98 مرحله دوم عملیات اراده پیروزی برای تقویت امنیت و ثبات در مناطق شمالی بغداد و مناطق اطراف آن در استان های دیالی، صلاح الدین و الانبار انجام شد.

مرحله سوم در 14 مرداد ماه 98 شروع شد و به پاکسازی روستاهای شمال جلولاء و شمال المقدادیه و پاکسازی مناطق جنوب موصل و کوه های عطشانه و بادوش به منظور انتها دادن به تهدید داعش و سرکوب بقایای این گروه تروریستی، اختصاص داشت.

مرحله چهارم در دوم شهریور ماه همان سال به پاکسازی مناطق صحرایی و مناطق معین شده در الانبار اختصاص داشت.

مرحله پنجم در 25 شهریور 98 در مناطق شمال استان کربلا و جنوب الانبار به اجرا درآمد.

مرحله ششم در 14 مهر همان سال در استان های صلاح الدین، الجزیرة، الانبار و کرکوک به اجرا گذاشته شد.

مرحله هفتم در 16 آذرماه سال 98 در چهار محور در استانهای کرکوک، دیالی و صلاح الدین انجام شد.

مرحله هشتم در هشتم دیماه 98 در 5 محور فرماندهی نینوی، فرماندهی الجزیره، عملیات صلاح الدین، عملیات دیالی و عملیات کرکوک انجام شد. محور نخست با فرماندهی عملیات نینوا، محور دوم با فرماندهی عملیات الجزیره، محور سوم با فرماندهی عملیات صلاح الدین، محور چهارم با فرماندهی عملیات دیالی و محور پنجم با فرماندهی مقر کرکوک بود.

عملیات های بزرگ داعش را به زانو در می آورد

با توجه به تحرکات داعش عملیات های بزرگ به مثابه ضربه مهلکی به تکفیری هاست و آنها را از کار می اندازد. داعش همچنان خطرآفرین است، اما گروه تروریستی قدرتمندی محسوب نمی شود مگر اینکه آمریکایی ها با دادن تسلیحات و تجهیزات نظامی و حمایت مالی آنرا مجددا به حرکت درآورند.

واقعیت این است که داعش در حال حاضر یک تشکیلات تضعیف شده است و افرادی که به آن ملحق می شوند هم متوجه می شوند که تنها سایه ای از آن مانده است. تاکتیک این گروه خونریز در حال حاضر روی آوردن به عملیات انتحاری و اقدامات انفرادی است.

آنچه عراق به آن نیاز دارد عملیات اطلاعاتی است تا پس از آن حرکت تروریست ها رصد و عملیات برق آسا علیه آنها انجام شود.

عملیات هایی مشابه ثأر الشهداء در کنار اقدامات امنیتی دیگر می تواند در نابودی داعش نقش به سزایی ایفا کند. داعش معمولا با حداکثر 10 نفر دست به تحرکات می زند و آنهم در نقاط دورافتاده و حملاتی هم که در شهرهای بزرگ مانند بغداد انجام می دهد با هدف این است که خودی نشان دهد و وانمود کند که حضور دارد. داعش توانش به تحلیل رفته است. تاکتیک داعش از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و تحرکات خود را برحسب منطقه معین می کند که دست به حملات انفرادی بزند یا حداکثر 10 نفره.

آنچه در انتها می توان گفت این است که نیروهای عراقی باید با عملیات های متوالی هسته ای خفته داعش را نابود کرده و به آنها اجازه خودنمایی ندهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عملیات بزرگ علیه داعش در عراق؛ از ارادة النصر تا ثأر الشهداء" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات بزرگ علیه داعش در عراق؛ از ارادة النصر تا ثأر الشهداء"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید