ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، معنی ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است ، به افرادی اشاره می نماید که نه تنها نادان هستند بلکه نصیحت دیگران را نیز گوش نمی دهند. همچنین این مثل انجام دادن کار بی فایده اشاره می نماید

ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز به نقل از ستاره ، حتما شنیده اید که می گویند کسی که خواب است را می توان بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده هرگز نمی توان بیدار کرد. نصیحت کردن افراد نادان نیز همینقدر بی فایده و بی نتیجه است. کسی که نادان است قدر نصیحت را نمی داند و به حرف دیگران گوش نمی دهد و در نادانی خود می ماند. در این مطلب معنی ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است را که به همین مفهوم اشاره دارد و حکایت جالب آن را می خوانید. حکایتی کوتاه و پندآموز که انسان دانا را از انجام کار بی فایده و بی نتیجه باز می دارد.

معنی ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است

  • این ضرب المثل یعنی نصیحت کردن آدم های نادان و جاهل، بی فایده است؛ این کار مثل کاشتن دانه در نمکزار است که چیزی سبز نمی گردد و ثمری ندارد.
  • پند دادن به افراد نادان به بیهودگی صحبت کردن با انسان ناشنوا و اشاره کردن به انسان نابیناست.
  • مفهوم کلی این ضرب المثل انجام دادن کار بی فایده و بی حاصل است.

ضرب المثل های مشابه

  • آب در هاون کوبیدن
  • خشت بر آب زدن

حکایت و داستان پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است

روزی یک شکارچی، پرنده ای را به دام انداخت. پرنده به شکارچی گفت: ای مرد بزرگوار! تو در طول زندگی خود گوشت گاو و گوسفند بسیار خورده ای و هیچ وقت هم سیر نشده ای. پس از خوردن بدن کوچک و ریز من هم سیر نمی شوی. اگر قول بدهی مرا آزاد کنی، در عوض من سه نصیحت ارزشمند به تو می کنم تا به سعادت و خوشبختی برسی. برای اطمینان پند اول را در دستان تو می دهم. اگر آزادم کنی پند دوم را وقتی که روی بام خانه ات بنشینم به تو می دهم و پند سوم را هم وقتی که بر درخت بنشینم.

مرد قبول کرد.

پرنده گفت: پند اول این است که: سخن محال را از کسی باور نکن.

مرد که خوشش آمده بود بلافاصله او را آزاد کرد. پرنده بر سر بام نشست و گفت پند دوم این است که: هرگز غم گذشته را نخور و برای چیزی که از دست داده ای حسرت دیگر نخور.

پرنده روی شاخ درخت پرید و گفت: ای بزرگوار! در شکم من یک مروارید گرانبها به وزن ده درم هست. ولی متأسفانه روزی تو و فرزندانت نبود؛ و گرنه با آن ثروتمند و خوشبخت می شدی. مرد شکارچی از شنیدن این سخن بسیار ناراحت شد و آه و ناله اش بلند شد. پرنده با خنده به او گفت: مگر تو را نصیحت نکردم که بر گذشته افسوس نخور؟ یا پند مرا نفهمیدی یا کر هستی؟ پند دوم این بود که سخن ناممکن را باور نکنی. ای ساده لوح! همۀ وزن من سه درم بیشتر نیست، چطور ممکن است که یک مروارید ده درمی در شکم من باشد؟ مرد به خود آمد و گفت: ای پرندۀ دانا پند های تو بسیار ارزشمند و گرانبهاست. پند سوم را هم به من بگو.

پرنده پاسخ داد: آیا به آن دو پند عمل کردی که پند سوم را هم بگویم. پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است

منبع: جام جم آنلاین

به "ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است" امتیاز دهید

1 کاربر به "ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرب المثل پند دادن به نادان مانند تخم افکندن در شوره زار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید