سخنرانی ضدایرانی نماینده سعودی در نشست آژانس اتمی

فارس نوشت: نماینده عربستان سعودی در نشست سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را به نقض تعهدات بین المللی متهم کرد و از جامعه بین الملل خواست موضع قاطعانه ای در برابر ایران اتخاذ کند.

سخنرانی ضدایرانی نماینده سعودی در نشست آژانس اتمی

خالد بن صالح السلطان رئیس شهرک انرژی ملک عبدالله عربستان سعودی روز دوشنبه در یک سخنرانی ضدایرانی، از جامعه بین الملل خواست در برابر ایران موضعی قاطع بگیرد.

وی که در نشست سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین صحبت می کرد، گفت: از تحولات اخیر در برنامه هسته ای ایران و موارد مختلف نقض تعهدات هسته ای این کشور، عمیقا نگران هستیم. گذر این کشور از حداکثر مجاز ذخایر اورانیوم با غنای پایین و همچنین گذر از سطح غنی سازی مجاز.

این مقام سعودی اضافه نمود: پادشاهی سعودی معتقد است که چنین اقداماتی نقض فاحش و سرکشی مشهود از قوانین بین المللی و جامعه بین المللی است. در نتیجه، از جامعه بین الملل می خواهیم که در برابر چنین موارد نقضی ایستاده و اقدام قاطعانه تر و موضع محکم تری در قبال ایران اتخاذ کند.

خالد بن صالح ادامه داد: با توجه به سابقه طولانی ایران در نقض تعهدات بین المللی اش، پشتیبانی از گروه های تروریستی و شبه نظامی و تجهیز آن ها به تسلیحات راهبردی و ابزارهای استفاده از آن ها، این امر لازم است. این اقدامات همچنان تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه و دنیا به شمار می آید.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش ایران را به عدم اجرای استانداردهای ایمنی هسته ای متهم کرد و مدعی شد که ایران می تواند در منطقه یک فاجعه هسته ای رقم بزند که دامنه آن تا عربستان سعودی و فراتر از آن هم برسد.

مقام های سعودی پیش از این هم از کشورهای دنیا خواسته بودند که با برنامه هسته ای ایران مقابله نمایند. این مقام سعودی در حالی در سخنرانی امروز خود مدعی حمایت ریاض از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای شد که در ماه های گذشته در رسانه های آمریکایی گزارش هایی منتشر شده مبنی بر اینکه ممکن است ریاض با همدستی دولت آمریکا به سوی ساخت تسلیحات اتمی حرکت کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "سخنرانی ضدایرانی نماینده سعودی در نشست آژانس اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنرانی ضدایرانی نماینده سعودی در نشست آژانس اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید