دور دوم حمله ملخ های صحرایی در ماه های آینده به کشور، حداقل اعتبار برای مبارزه در هر هکتار، 50 هزار تومان است

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، میر گفت:بنابر گزارشات سازمان فائو، با توجه به شرایط اقلیمی مطلوب در کانون شبه جزیره آفریقا و مهاجرت ملخ ها از کشور های هند و پاکستان شاهد هجوم دور دوم ملخ های صحرایی در ماه های آینده خواهیم بود.

دور دوم حمله ملخ های صحرایی در ماه های آینده به کشور، حداقل اعتبار برای مبارزه در هر هکتار، 50 هزار تومان است

محمدرضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه دور دوم ملخ های صحرایی در ماه های آینده شروع می گردد، اظهار کرد: بنابر گزارشات سازمان فائو، با توجه به شرایط اقلیمی مطلوب در کانون شبه جزیره آفریقا و مهاجرت ملخ ها از کشور های هند و پاکستان با هجوم گسترده آفت ملخ صحرایی در استان های جنوبی روبرو خواهیم بود.

وی اضافه کرد: براساس پیش بینی های فائو و گزارشاتی که به ما رسیده است، در سه ماه انتهای سال حمله ملخ ها نسبت به دوره اول شدیدتر خواهد بود.

میر با بیان اینکه در دور اول تنها در سطح حدود 750 هزار هکتار مبارزه صورت گرفت، گفت: با توجه به آنکه در دور اول تنها هجوم ملخ ها را از شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان داشتیم، اما در ایام انتهای سال از سمت هند و پاکستان اضافه کرده می گردد، از این رو پیش بینی ما برای دور دوم مبارزه در سطح 900 هزار هکتار تا یک میلیون هکتار است.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه سال گذشته 20 میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با این آفت اختصاص یافت، اعلام کرد: با توجه به دور دوم حمله ملخ ها، وزیر جهاد کشاورزی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور فرستادند تا آمادگی بین بخش های مدیریت دولتی صورت گیرد.

میر با اشاره به اینکه حداقل اعتبار برای مبارزه در هر هکتار 50 هزار تومان است، اضافه کرد: با توجه به پیگیری های اجرا شده، معاون اول رئیس جمهور نامه ای را به وزیر کشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشتند که این موضوع در اولویت کاری قرار گیرد تا امکانات و اعتبارات مورد احتیاج در صورت لزوم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی با موضوع سازمان حفظ نباتات قرار گیرد. اما به طور کلی این آمادگی وجود دارد که به نحو مطلوب فاز اول مبارزه صورت گیرد.

رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: با وجود آنکه منابع کشاورزی عربستان به اندازه ایران در آن مناطق نبود، سطح مبارزه کمتری علیه آفت ملخ صحرایی در دور اول صورت گرفت، اما بنابر هشدار هایی که سازمان فائو به عربستان داده، امیدواریم مبارزه مطلوب تری صورت گیرد تا حجم کمتری از این آفات وارد کشور گردد.

وی با بیان اینکه پیش بینی های لارم برای مقابله با آفت ملخ صحرایی در دور دوم اجرا شده است، اضافه کرد: هفته های گذشته جلسه ای با مسئولان 10 استان درگیر در سازمان حفظ نباتات برگزار گردید که در این جلسه برنامه ریزی و تصمیم گیری های لازم را انجام دادیم.

این مقام مسئول در انتها توضیح داد: در دوره اول 10 استان درگیر این آفت شدند و امیدواریم در دوره دوم تعداد آن ها کاهش یابد این بستگی به میزان مبارزه ما دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دور دوم حمله ملخ های صحرایی در ماه های آینده به کشور، حداقل اعتبار برای مبارزه در هر هکتار، 50 هزار تومان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور دوم حمله ملخ های صحرایی در ماه های آینده به کشور، حداقل اعتبار برای مبارزه در هر هکتار، 50 هزار تومان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید