جزئیات برنامه کاری کمیته قانون اساسی سوریه

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، دبیرکل سازمان ملل متحد طی نامه ای که به رئیس شورای امنیت در خصوص معیارها و شرایط کمیته قانون اساسی سوریه فرستاده٬ برنامه کار این کمیته را معین کرد.

جزئیات برنامه کاری کمیته قانون اساسی سوریه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ابتکار سبز به نقل از شبکه المیادین، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نامه ای درباره معیارها و عناصر اساسی و مبانی ویژه در خصوص وظایف و اساس نامه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به رئیس شورای امنیت فرستاده که اجرای آن توسط سازمان ملل در ژنو صورت می گیرد.

این نامه پس از موافقت دولت و کمیته مذاکره کننده سوریه با شرایط و مبانی و اساس نامه تحت رویه گر پدرسون کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه ارسال شد.

در سندی که گوترش در تاریخ 26 سپتامبر جاری به رئیس شورای امنیت فرستاده آمده است:

1-اصول و اهداف این کمیته و نیز همه قطعنامه های شورای امنیت در خصوص سوریه مطابق با منشور سازمان ملل متحد بوده و اساس آن بر تعهد به حاکمیت جمهوری عربی سوریه و استقلال و وحدت و نیز صلح منطقه ای آن است.

2- تسهیل مذاکرات در داخل سوریه به منظور تسهیل اجرای قانون اساسی از طریق قانون گذاری های جدید که انتخابات آزاد و عادلانه با نظارت کامل سازمان ملل صورت خواهد گرفت٬ مطابق با قطعنامه سازمان ملل بوده و با احترام کامل به حاکمیت ملی سوریه انجام می شود.

3- در تشکیل این کمیته٬ به 12 اصلی که طی دور چهارم مذاکرات به دست آمد استناد می کنیم.

4- بیانیه نهایی نشست سوچی برای کمک به روند کار ژنو در خصوص کمیته قانون اساسی سوریه و با حمایت شرکت کنندگان در این نشست٬ مورد استفاده قرار می گیرد.

5-پیشروی در روند سیاسی گسترده تر برای ایجاد اعتماد متقابل و اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت در سال 2015 اهمیت زیادی دارد.

6- فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه٬ مشتاقانه منتظر برگزاری یک نشست تحت نظارت سازمان ملل در ژنو در 30 اکتبر 2019 و تسهیل کار کمیته قانون اساسی جامع و کامل برای سوریه است که براساس شرایط این توافق نامه عمل می کند.

مبانی و اساس نامه کمیته قانون اساسی سوریه

-ماده 1: ولایت

7-کمیته قانون اساسی سوریه در چارچوب روند ژنو که توسط سازمان ملل متحد تسهیل شده٬ در حال آماده سازی یک پروژه اصلاحات اساسی قانون اساسی است که به عنوان کمک به حل و فصل سیاسی سوریه و اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت تأیید می شود. همچنین اصلاحیه قانون اساسی نیز باید با استناد به متن و اصول 12 گانه باشد.

8- کمیته قانون اساسی سوریه می تواند با مراجعه به قانون اساسی سال 2012 و با توجه به تجربه های سایر قانون های اساسی این کشور٬ قانون اساسی خود را اصلاح و یا قانون اساسی جدیدی وضع کند.

-ماده 2: تشکیل و ساختار کمیته قانون اساسی سوریه

9- کمیته قانون اساسی سوریه دارای دو هیئت است٬ یکی کوچک و یکی بزرگ.

10- هیئت بزرگ آن متشکل از 150 مردو زن است که 50 نفر آنها از طرف دولت، 50 نفر از کمیته مذاکرات سوریه و 50 نفر نیز از جامعه مدنی هستند.

11- هیئت کوچک متشکل از 45 مرد و زن که 15 نفر از آنها از طرف دولت٬ 15 نفر از سوی هیئت مذاکره کننده و 15 نفر از جامعه مدنی هستند.

12-هیئت کوچک طرح های پیشنهادی قانون اساسی را تهیه و تنظیم و هیئت بزرگ آنها را تصویب می کند.

ماده 3: تصمیم گیری در کمیته قانون اساسی سوریه

13-کمیته قانون اساسی سوریه باید با احساس سازش و تعامل سازنده با هدف دستیابی به توافق کلی در بین اعضای خود اداره شود تا بتواند بیشترین حمایت ممکن از مردم سوریه را به دست آورد. برای این منظور٬ هیئت ها به سمت جلو حرکت کرده و هرجا که ممکن باشد تصمیماتی با توافق آراء اتخاذ می کنند؛ اما در غیر این صورت رای گیری نیاز به حمایت 75 درصدی از اعضای هیئت مربوطه یا 113 عضو حاضر برای رای دادن در هیئت بزرگ و 34 عضو حاضر جهت همین کار در هیئت کوچک دارد. البته آستانه رای 75 درصدی ثابت است.

-ماده 4: ریاست کمیته قانون اساسی سوریه

14- ریاست کمیته قانون اساسی سوریه باید با مشارکت دونفر٬ یکی از طرف دولت این کشور و دیگری از سوی کمیته مذاکرات سوریه باشد.

15- دو رئیس باید با توافق آراء در ریاست هیئت بزرگ و کوچک تصمیم گیری کنند.

16-رؤسای مشترک باید با توافق آراء٬ اصلاحیات لازم را به منظور اطمینان از تعهد به اساس نامه و عملکرد صحیح کمیته قانون اساسی انجام دهند. وظایف آنها عبارتند از:

- ریاست و مدیریت جلسات.

- ارائه پیشنهاد و اطمینان از رعایت صحیح اساس نامه.

- تسهیل و پیشنهاد جدول کارها و برنامه هایی که امکان بحث در همه موارد را فراهم می کند؛ مشروط به اینکه اختلاف در یک موضوع بر سایر موضوعات تاثیر نگذارد.

- معین سخنگوهای کمیته قانون اساسی و تفهیم وظایف آنها.

- تقویت بخشنامه های نظارت بر عدالت جنسی

- نظرخواهی درمورد پیشنهادها و ایده ها در صورت لزوم.

- هماهنگی با فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه به منظور تاکید بر نقش تسهیل گری وی برای اطمینان از اینکه همه اعضای این کمیته وظایف خود را به درستی انجام می دهند.

-ماده 5: تسهیل در کار کمیته قانون اساسی سوریه

17- فرستاده ویژه سازمان ملل٬ کار کمیته قانون اساسی سوریه را در صورت لزوم٬ از خلال حمایت از روسای مشترک این کمیته به منظور رسیدن به توافق آراء و نزدیک کردن دیدگاه های اعضای کمیته تسهیل می کند.

18- فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه٬ با ارائه گزارش هایی از کمیته قانون اساسی این کشور٬ مرتبا تحولات روند کار این کمیته را مورد بررسی قرار می دهد.

ماده 6: اطمینان از سلامت و امنیت اعضای کمیته قانون اساسی سوریه

19- یک تعهد قوی و مشترک میان اعضای این کمیته٬ با اطمینان از این امر آغاز می شود که این اعضا و یا خویشاوندانشان و یا سازمان های جامعه مدنی و سیاست مدارانی که به نوعی٬ بخشی از این کمیته به شمار می روند٬ در معرض تهدید یا آزار و اذیت و یا اقدامات این چنینی ضد خود و یا اموالشان نباشند که این امر به طور مستقیم با کار آنها در کمیته قانون اساسی ارتباط دارد.

ماده 7: احکام اضافی در کمیته قانون اساسی سوریه

20: مطابق با وظایف و اساس نامه ای که با رضایت و موافقت طرف های سوری است؛ کمیته قانون اساسی اجازه دارد تا به منظور اطمینان از کار پایدار و موثر در همه موارد بدون پیش شرط٬ با اساس نامه های دیگر ضمن روند کار این کمیته موافقت کند.

21- طرف های سوری توافق کرده اند که در راستای منافع مردم سوریه٬ کمیته قانون اساسی به سرعت و به شکل مستمر برای دستیابی به نتایج و پیشرفت در کار این کمیته بدون دخالت های خارجی از جمله تحمیل محدودیت های زمانی فعالیت کند.

22- کمیته قانون اساسی سوریه اجازه دارد تا درخصوص هرگونه اصلاحیه های ضروری در خصوص وظایف و اساس نامه در راستای تثبیت و قدرت بخشی به خود توافق کند. این کمیته همچنین می تواند درصورت لزوم همکاری خوبی با فرستاده ویژه سازمان ملل در این رابطه داشته باشد.

23- کمیته قانون اساسی سوریه با مصوبات مردمی و انتقال آن به نظام حقوقی سوریه در راستای اصلاح قانون اساسی که این کمیته آن را مصوب کرده٬ موافق است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جزئیات برنامه کاری کمیته قانون اساسی سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برنامه کاری کمیته قانون اساسی سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید