تصمیم بی سابقه و ناگهانی: یک فیلم مستند نماینده ایران در رقابت اسکار 2020 شد

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، آی سینما: مستند بلند در جست وجوی فریده در تصمیمی بی سابقه به عنوان نماینده ایران برای رقابت در رشته بهترین فیلم خارجی اسکار 2020 انتخاب شد. این فیلم به کارگردانی آزاده موسوی و کورش عطایی چندین جایزه از جشنواره سینما حقیقت سال گذشته برده بود و به تازگی اکران عمومی شده است.

تصمیم بی سابقه و ناگهانی: یک فیلم مستند نماینده ایران در رقابت اسکار 2020 شد

این نخستین بار است که ایران یک فیلم مستند را به عنوان نماینده خود به رقابت اسکار معرفی می کند. همچنین هیات انتخاب بر خلاف سنت سال های اخیر که اواخر شهریور و در آخرین روزهای مهلت نهایی معرفی به آکادمی اسکار رای به نماینده نهایی می داد، امسال یک ماه زودتر تشکیل شد و به جمع بندی رسید.

روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی در خبری ناگهانی که بعد از نیمه شب منتشر شد، خبر انتخاب در جست وجوی فریده به عنوان نماینده ایران در رقابت اسکار 2020 را اعلام کرد. این در حالی ست که معمولا خبر تشکیل این هیات و سپس بررسی نامزدها و در نهایت نماینده منتخب طی چند روز اعلام می شد.

در متن منتشر شده از سوی بنیاد فارابی به نقل از رائد فریدزاده، دبیر و سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار آمده که در ابتدا فهرستی اولیه متشکل از 10 فیلم در جلسه انتخاب نماینده سینمای ایران به اسکار از میان 70 فیلم اکران شده که شرایط لازم برای شرکت در مراسم اسکار را داشتند، انتخاب شدند و از میان فهرست اولیه که شامل 10 فیلم بود، پس از رای گیری و تجمیع نظرات، به یک فهرست متشکل از سه فیلم قصر شیرین (رضا میرکریمی)، در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطایی) و متری شش و نیم (سعید روستایی) رسیدند.

به گفته فریدزاده، از میان فهرست سه فیلم موجود و با رای هیات انتخاب، فیلم در جستجوی فریده به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی به عنوان گزینه نهایی و به عنوان نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار سال 2020 معرفی خواهد شد.فیلم های مغزهای کوچک زنگ زده (هومن سیدی)، بمب، یک عاشقانه (پیمان معادی)، سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر)، آشغال های دوست داشتنی (محسن امیر یوسفی)، قصر شیرین (رضا میرکریمی)، در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطایی)، عرق سرد (سهیل بیرقی)، متری شش و نیم (سعید روستایی)، سرخ پوست (نیما جاویدی) و شبی که ماه کامل شد (نرگس آبیار) در فهرست اولیه هیات انتخاب برای معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار بودند.

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی اسکار 2020 از هنرمندان پیشنهادی خانه سینما، فرشته طائرپور (تهیه کننده)، فاطمه معتمدآریا (بازیگر)، ابوالحسن داودی (کارگردان)، تورج منصوری (فیلمبردار)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، امیر اثباتی (طراح صحنه)، مرتضی رزاق کریمی (تهیه کننده)، مهرزاد دانش (منتقد) تشکیل شد که رائد فرید زاده (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) به عنوان عضو حقوقی این جمع را همراهی می کرد.

9410

منبع: آی سینما

به "تصمیم بی سابقه و ناگهانی: یک فیلم مستند نماینده ایران در رقابت اسکار 2020 شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم بی سابقه و ناگهانی: یک فیلم مستند نماینده ایران در رقابت اسکار 2020 شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید