تالاب های لیسار جان می گیرند

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، طاها عبداللهی - تالش-خبرنگار: استفاده از جنبه های اکوتوریستی (بوم گردی) تالاب ها راهکاری برای آشتی انسان و طبیعت است.

تالاب های لیسار جان می گیرند
  • آشنایی با تالاب

ایجاد زیرساخت برای ورود انسان به طبیعت از جاذبه های نسل سوم صنعت گردشگری محسوب می گردد. در حال حاضر عرصه های طبیعی کشور مورد دست درازی و بی توجهی قرار دارند و بعضی هم در آستانه نابودی هستند. تالاب های منطقه حفاظت شده لیسار هم وضعیت مناسبی ندارند، به همین دلیل دست اندرکاران و متولیان امر درصدد اجرای طرح هایی برای حفاظت از آنها هستند.

  • تالاب های جوکندان و قلعه بین احیا می شوند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش با اشاره به اجرای طرح احیا و بهره برداری مالی از تالاب ها در منطقه حفاظت شده لیسار اظهار کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به عنوان کارفرما این طرح را در مساحت بیش از 300 هکتار از تالاب های جوکندان و قلعه بین در 2 فاز اجرا می نماید.

عارف شادکام با اشاره به اهمیت زیست محیطی تالاب های جوکندان و قلعه بین گفت: این پهنه های آبی در جهت پرندگان مهاجر قرار دارند.

وی توضیح داد: پل چوبی، سایت پرنده نگری، آلاچیق و کلبه های چوبی طی امسال به بهره برداری خواهد رسید تا پروژه توانمندسازی جوامع محلی و تقویت بنیه مالی و فرهنگی اهالی منطقه برای حفاظت از محیط زیست اجرا گردد. شادکام گفت: عملیات لایروبی در زون سوم این تالاب ها به زودی شروع می گردد. این کار ظرفیت ذخیره آب را افزایش خواهد داد و ضمن راهنمایی جریان آب رودخانه، محل مناسبی برای موجودات ساکن و مهاجر فراهم می نماید. همچنین بازیابی گونه های گیاهی بومی نیز با کاشت نهال انجام خواهد شد.

  • مشخص تکلیف اراضی اطراف تالاب ها

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش مشخص تکلیف 14 هکتار از اراضی تحت تصرف ساکنان اطراف تالاب ها را از اولویت های کاری خود دانست و بیان نمود: متصرفات جدید برطرف تصرف می شوند. همچنین در مواردی که صاحبان اراضی، مالکیت پیش از ثبت منطقه حفاظت شده داشته اند، به کمیسیون ماده 56 مشخص تکلیف اراضی ملی ارجاع داده می شوند تا دادگستری در موردشان تصمیم گیری کند. شادکام به تنوع گونه های گیاهی اطراف تالاب ها اشاره نمود و اضافه کرد: توسکای قشلاقی، نی، لویی، جگن، علف هفت بند، دم اسبی، پونه آبی، عدسک آبی، عدسک سرنیزه ای و کوچک، آزولا، انار و بوته تمشک از جمله این گیاهان هستند.

وی با اشاره به وجود جانوران آبزی، کنار آبزی، دوزیستان، خزندگان، جوندگان و پرندگان اظهار کرد: ماهی کپور، اردک ماهی، سمور آبی، گربه جنگلی، گراز، موش سیاه، موش نوتریا، انواع سوسمار، مار، قورباغه، وزغ تالشی، باکلان، پرستوی دریایی، خوتکا، حواصیل، عروس باز، چنگر، طاووسک، عقاب تالاب، اگرت، قوی فریادکش، انواع مرغابی، سسک راه راه، سسک ساوی، گلاریول بال سیاه، اردک چشم طلایی، مرگوس سفید، زنگوله بال، خروس کولی، عقاب دریایی و عقاب ماهیگیر از حیواناتی هستند که در محدوده این تالاب ها زندگی می نمایند.

  • قطع درختان و شکار غیرمجاز

این مسئول به قطع درختان و شکار غیرمجاز هم اشاره نمود و گفت: شکار در منطقه تا اندازه زیادی کنترل شده اما در مواردی درختان توسکای قشلاقی در حاشیه تالاب توسط سودجویان قطع شده اند. طبق مشاهده های میدانی خبرنگار وبلاگ ابتکار سبز، محیط بانان در گشت زنی عصر دوشنبه (17 تیر) با تعقیب چند متخلف مانع از انتقال چوب یک اصله درخت توسکای قشلاقی شدند. آنها قصد داشتند با خرد کردن تنه درخت، چوب ها را با خودرو پراید جابه جا نمایند.

  • لیسار در محدوه هیرکانی

جنگل های کوهستانی منطقه حفاظت شده لیسار در قالب 15 سایت پیشنهاد شده کشور به یونسکو تحت عنوان اثر طبیعی جنگل های هیرکانی ایران با مساحت 3 هزار هکتار به ثبت جهانی رسیده است. 2 هزار هکتار پیرامون آن به عنوان سایت پشتیبان عمل می نماید.

  • پرندگان کمیاب در تالاب ها

فردین نظیری از کسانی است که به شناسایی ظرفیت های زیست محیطی تالاب های جوکندان و قلعه بین یاری نموده است. این فعال محیط زیست با اشاره به شناسایی و ثبت 100 گونه پرنده و عکاسی از آنها در این تالاب ها اظهار کرد: پرندگان منحصر به فردی در این تالاب ها زندگی می نمایند. گونه سسک داسکی در ایران برای نخستین بار در اینجا دیده شد. پرنده ای به نام سهره صورتی که گمان می رفت نسل آن در ایران منقرض شده، پس از 50 سال در همین پهنه آبی دیده شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تالاب های لیسار جان می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تالاب های لیسار جان می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید