بوم گردی و تاثیر آن بر اشتغال پایدار

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، طبق آخرین تعریف ارائه شده توسط جامعه بین المللی اکوتوریسم در سال 2015، اکوتوریسم سفری مسئولانه به جاذبه های طبیعی است که در آن توریست در کنار استفاده از مواهب طبیعی و لذت بردن از سفر با ویژگی های فرهنگی گذشته و فعلی منطقه آشنا می گردد و افزون بر رعایت اصول حفظ زیست بوم با حضور و خرید از جوامع محلی، باعث ایجاد فعالیت های سودآور اجتماعی و مالی مردم آن منطقه می گردد. براین اساس ضرورت دارد که اقامتگاه های بوم گردی در محیط هایی با جاذبه های طبیعی همچون روستاها و با معماری بومی و همسو با جاذبه های آن احداث گردد.

بوم گردی و تاثیر آن بر اشتغال پایدار

برهمین اساس و در پاسخ به میل و اشتیاق روبه رشد سفرکردن و علاقه به طبیعت گردی و در راستای حفظ محیط زیست و پایداری زیست بوم و فرهنگ مناطق گردشگری، مفهومی نو به نام بوم گردی و سفر مسئولانه به طبیعت ظهور پیدا نموده است.

بوم گردی بیش از هرچیز یک نوع نگرش خاص و آینده نگرانه و اخلاقی-فرهنگی-انسانی به مقوله گردشگری است. یکی از مهم ترین نتایج این نگرش به گردشگری و طبیعت گردی، ایجاد اشتغال پایدار برای ساکنان بومی منطقه و کسب درآمد برای آنان است که از این طریق ساکنین منطقه ترغیب به حفظ محیط زیست،آداب و رسوم و آنچه برای گردشگران جذاب است می شوند.

توسعه گردشگری روستایی یکی از مهم ترین بخش های صنعت گردشگری است که موجب درآمدزایی و اشتغال پایدار برای روستاییان می گردد به طوری که راه اندازی هر واحد بوم گردی برای چهار تا شش نفر اشتغالزایی نموده که این منبع خوبی برای تأمین درآمد پایدار خانواده ها شده است.

اشتغال پایدار عامل اصلی توسعه است و ایجاد اشتغال پایدار، روستاها را به مراکز توسعه تبدیل می نماید و به همین منظور و در راستای توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها، راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی می تواند مفید باشد.

به این ترتیب بوم گردی می تواند در حفظ و پایداری محیط زیست طبیعی و انسانی و همچنین توسعه پایدار تاثیرگذار باشد. همچنین می تواند با ایجاد فرصت پیشرفت و توسعه مالی به عنوان جایگزینی برای سایر منابع درآمد مردم منطقه محسوب شده و از روی آوردن جوامع محلی به راههای دیگر کسب درآمد، مانند فروش زمین های کشاورزی و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی جلوگیری کند.

و در انتها می توان اشاره نمود که توسعه بوم گردی در احیای آداب و رسوم، فرهنگ، صنایع دستی، غذاهای محلی، رونق اقتصاد روستا، تلفیق گردشگری کشاورزی نقش بسزایی را ایفا نماید.

منبع: گردشبان

به "بوم گردی و تاثیر آن بر اشتغال پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوم گردی و تاثیر آن بر اشتغال پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید