از سرگیری کاوش های باستان شناختی در سلماس پس از وقفه ای طولانی

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلماس گفت: کاوش های باستان شناختی شهرستان سلماس با پیگیری های مدیرکل میراث فرهنگی استان و فرماندار این شهرستان با تامین اعتبار از سوی شهرداری سلماس از سر گرفته شده است.

از سرگیری کاوش های باستان شناختی در سلماس پس از وقفه ای طولانی

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، افراسیاب گراوند با اعلام خبر فوق گفت: پس از وقفه ای 28 ساله، کاوش های باستان شناختی در این شهرستان با پیگیری های مدیرکل میراث فرهنگی استان، فرماندار شهرستان سلماس و تامین اعتبار از سوی شهرداری سلماس در مهمترین محوطه شمال غرب ایران (تپه اهرنجان) شروع شده است.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سلماس اضافه کرد: تپه اهرنجان از مهمترین محوطه های باستانی شمال غرب ایران مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد است. این اثر باستانی که جزو اولین روستاهای آذربایجان محسوب می گردد، تپه کوچکی است که در شمال غرب شهر سلماس و ما بین کوی فرهنگیان 1 و 2 واقع شده است. پراکندگی مواد فرهنگی سطح محوطه شامل سفال، استخوان، تیغه های ابسیدین، سنگ ساب، دست آس، هاون های سنگی و انواع سردوک ها است که براساس گونه شناسی مواد فرهنگی بویژه سفالینه ها، این محوطه را می توان استقراری متعلق به ادوار مختلف فرهنگی (نوسنگی جدید، مس سنگی، مفرغ و آهن) محسوب کرد.

گراوند مطرح کرد: این اثر ارزشمند باستانی به دلیل قرارگیری در داخل شهر و منطقه توسعه شهری دچار آسیب های متعددی شده است، بخش زیادی از حرایم استحفاظی آن به دلیل تفکیک و تبدیل به منازل مسکونی فرهنگیان از بین رفته و از طرفی برداشت خاک تپه برای امورات ساختمانی از قسمت های شرقی و جنوبی آن، آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد آورده است.

برنامه حدس به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم تپه اهرنجان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مدت 30 روز به سرپرستی افراسیاب گراوند انجام می گردد.

منبع: میراث آریا

به "از سرگیری کاوش های باستان شناختی در سلماس پس از وقفه ای طولانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری کاوش های باستان شناختی در سلماس پس از وقفه ای طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید