آیا زمان خروج از بورس فرا رسیده است؟

به گزارش وبلاگ ابتکار سبز، شاخص بورس در سه روز گذشته نزولی بوده و با عقب نشینی از محدوده و مرز روانی یک میلیون و 500 هزار واحدی خیلی ها را به فکر فرو برده است. تقریبا یک ماه است که همه از خودشان می پرسند آیا وقت خروج از بورس فرا رسیده؟ شاید باور نکنید، اما در همین شرایط هم برخی ها اعتقاد دارند که این روز ها بهترین زمان برای خرید سهم است، چون آینده ای روشن پیش روی بازار قرار گرفته است. هر کدام از این دو دسته دلایل نسبتا قانع کننده ای برای حرفشان دارند.

آیا زمان خروج از بورس فرا رسیده است؟

پنج دلیل برای ماندن در بورس

دلیل شماره یک | پولمان را از بورس به کجا ببریم؟ این سوالی است که باید حتما قبل خروج سرمایه از بورس به آن فکر کنیم. آنالیز شرایط بقیه بازار ها مثل طلا، سکه، ارز یا حتی خودرو نشان می دهد در حال حاضر زمان مناسبی برای ورود به این بازار ها نیست. نوسانات دلار به حدی بالا گرفته که ممکن است در یک روز بخش زیادی از سرمایه از بین برود. همین امروز دلار در بازار آزاد کار خود را با نرخ نزدیک به 30 هزار تومان آغاز کرد، اما تا خاتمه روز به کانال 27 هزار تومانی وارد شد. هر گرم طلای 18 عیار در این هفته از یک میلیون و 500 هزار تومان تا یک میلیون و 200 هزار تومان کاهش قیمت داشته و از سوی دیگر سکه رکورد حباب را شکسته و گفته می شود حباب قیمت آن به بیش از یک میلیون تومان رسیده است.

دلیل شماره دو | قیمت سهام به کف رسیده است. اندیکاتور های تحلیل تکنیکال همگی نظر یکسانی دارند و آینده بازار را مثبت پیشبینی می نمایند. برای مثال RSI شاخص کل به مقدار 35 رسیده است. زمانی که این رقم به 30 نزدیک می شود اصطلاحا می گویند اشباع فروش رخ داده و محدوده های پایین تر برای شاخص کل غیرمنطقی است. رسیدن قیمت ها به پایین تر حد ممکن را می توان از روی شاخص P/E هم مشاهده کرد. شاخصی که قیمت سهام هر شرکت را با سود محقق شده مقایسه می نماید. در حال حاضر میانگین P/E برای کل نماد های از رقم 159 در دو ماه گذشته به 138 در شرایط فعلی رسیده و نشان می دهد ارزندگی سهام شرکت ها افزایش پیدا نموده است. در این مدت خیلی از نماد ها تا 60 درصد اصلاح قیمت را پشت سر گذاشته اند و نه تن ها حباب قیمت آن ها تخلیه شده، بلکه کمتر از ارزش واقعی شان معامله می شوند.

دلیل شماره سه | تا زمانی که سهامی را نفروشید، سود یا ضرر ننموده اید. این یکی از قواعد بازار سرمایه است و نشان می دهد صرفا زمانی می توان درباره بازدهی بازار صحبت کرد که شما سهامی که خریده اید را بفروشید. در شرایط فعلی که خیلی از سهامداران به خصوص آن هایی که در مردادماه وارد بازار شده اند بخش زیادی از سرمایه خود را از دست داده اند، فروش سهام به معنای تسلیم شدن در برابر ضرر و زیان است. این روز ها در مقایسه با نقطه اوج بازار یعنی زمانی که شاخص در محدوده دو میلیون و 78 هزار واحد قرار داشت، شاخص کل حدود 30 درصد و شاخص هم وزن حدود 25 درصد کاهش داشته و نشان می دهد به طور میانگین سهام شرکت ها در این مدت 25 تا 30 درصد ارزش خود را از دست داده و به سهامداران ضرر رسانده است.

دلیل شماره چهار | حداقل تا خاتمه سال، جای نگرانی نیست. اوراق اختیار فروش تبعی از یک ماه پیش به یاری سهامداران بلندمدت آمده اند. تا به امروز این اوراق برای 19 نماد از جمله آبادا، افق، برکت، پترول، جم، خودرو، شیراز، وبصادر، صندوق، تاصیکو، وغدیر، فارس، کاوه، پکویر، وبملت، رمپنا، شنفت و وپارس منتشر شده و هر کدام از این شرکت ها تضمین داده اند که در موعد سررسید قیمت سهامشان کمتر از رقم تعیین نباشد. سررسید اغلب این اوراق برای بهمن یا اسفندماه است و قیمت تعیین شده، عموما بیشتر از 18 درصد سالانه با قیمت فعلی سهام اختلاف دارد. این یعنی کسانی که این روز ها سهام می خرند و در کنارش با خرید اوراق اختیار فروش تبعی آن ها را بیمه می نمایند، مطمئن هستند تا خاتمه سال دست کم 18 درصد سود می نمایند و حتی با فرایند صعودی شاخص ممکن است سود آن ها هم بیشتر شود.

دلیل شماره پنج | گزارش عملکرد شرکت ها مربوط به شهریورماه و شش ماه اول سال جاری پشت سر هم در سامانه کدال بارگذاری می شود. این گزارش ها عموما نشان از رشد چشمگیر فروش شرکت ها و بهبود عملکرد آن ها نسبت سال گذشته دارد. یک نمونه آن بانک صادرات است. بانکی که همین چند ماه پیش از زیان خارج شده بود، در گزارش سه ماهه خود اعلام نموده توانسته 912 میلیارد تومان سود کسب کند. این رقم نسبت به سال گذشته بیش از هزار درصد رشد داشته و تقریبا 11 برابر شده است.

فولاد مبارکه اصفهان در گزارش شهریورماه خود اعلام نموده در این ماه رکورد فروش را شکسته و پنج هزار و 510 میلیارد تومان فروش داشته است. این رقم نسبت به سال گذشته 51 درصد و نسبت به دو سال گذشته 232 درصد رشد نموده است. گزارش های چشمگیر اینچنینی را می تواند در خیلی از نماد ها از جمله شرکت های پتروشیمی که قیمت گذاری محصولاتشان بر اساس نرخ های جهانی و تحت تاثیر دلار است، مشاهده کرد. با وجود چنین گزارش هایی، امیدواری به بازار سهام بیشتر شده است.

پنج دلیل برای خارج شدن از بورس

دلیل شماره یک | پنج ماه اول سال جاری به طور میانگین روزانه حدود هزار میلیارد تومان پول جدید توسط سرمایه گذار های حقیقی و خرد وارد بازار سرمایه شده است. رکورد ورود پول جدید مربوط به یکی از روز های خاتمهی تیرماه است که در عرض چند ساعت سرمایه گذار ها پنج هزار و 623 میلیارد تومان پول به بورس آوردند. متاسفانه دیگر آن روز های خوب تمام شده. از زمانی که شاخص کل آغاز به ریزش نموده، در اغلب روز ها شاهد خارج شدن پول از بازار هستیم و شرایط به کلی معکوس شده است. روزانه حدود 800 میلیارد تومان پول از بورس خارج می شود و حتی در روز های صعودی هم، نهایتا 500 میلیارد تومان پول جدید توسط سرمایه گذار ها وارد می شود. با این تفسیر دیگر نمی توان انتظار رشد زیادی داشت چراکه در سه ماه اخیر سرمایه زیادی از بازار خارج شده و شرایط را سخت نموده است.

دلیل شماره دو | پولی که در بورس باقی مانده، چاره ای جز جابه جا شدن بین گروه های مختلف ندارد. آن روز ها که همه نماد ها با هم صعودی می شدند و افزایش قیمت داشتند به سر رسیده است. در شرایط فعلی حتی در صورتی که شاخص بورس فرایند صعودی در پیش بگیرد، صرفا چند گروه حکم لیدر یا رهبر بازار را بر عهده می گیرند. برای مثال نیمه دوم شهریورماه و به طور دقیق تر از 18 تا 29 شهریور گروه های محصولات شیمیایی با رشد 23 درصدی، فلزات اساسی با رشد 20 درصد و کانه های فلزی با رشد 13 درصدی لیدر های بازار بودند و در روز های بعد از آن با وجود فرایند صعودی شاخص کل، شاهد کاهش قیمت سهام این گروه ها بودیم. از یک هفته بعد رهبری بازار جابه جا شد. از هشتم تا 23 مهرماه نماد های خودرویی با رشد 25 درصدی، پالایشگاه ها با رشد 25 درصدی و بانکی ها با رشد 23 درصدی لیدری بازار را به دست گرفتند. آن ها در مدت قبل از آغاز فرایند صعودی دائما صف فروش بودند. در روز های اخیر هم قرعه صعود به نام گروه املاک و مستغلات آمده. با این تفسیر حتی کسانی که سبد متنوع دارند هم با توجه به ضرر دیگر گروه ها چندان سودی از لیدر ها بازار نصیبشان نمی شود.

دلیل شماره سه | اگر شش ماه پیش می گفتیم یک سهم را باید حداقل یک ماه نگه داری، سرمایه گذاری با دید بلندمدت به حساب می آمد، اما حالا سرمایه گذاری بلندمدت در بورس به کلی فرق نموده. این موضوع را می توان از تغییرات هفتگی شاخص کل مشاهده کرد. از ابتدای خرداد تا خاتمه مردادماه شاخص بورس هر هفته رقمی حدود 100 هزار واحد رشد می کرد. رکورد افزایش شاخص بورس مربوط به هفته آخر خرداد است که افزایش 190 هزار واحدی را پشت سر گذاشت. در آن روز ها طی یک هفته می توانستیم بازدهی قابل قبول 15 درصدی را کسب کنیم، اما در شرایط این روز های بازار بازدهی 15 درصدی در یک ماه چشمگیر به حساب می آید و برای اینکه بتوانیم سود قابل قبولی داشته باشیم، باید حداقل شش ماه سهامدار باقی بمانیم.

دلیل شماره چهار | تمایل بازار به فرایند نزولی خیلی بیشتر از فرایند صعودی است. احتمالا شما هم این موضوع را احساس نموده باشید. در بازه یک ماه منتهی به 20 مردادماه یعنی آخرین ماهی که بازار فرایند صعودی داشت، به ازای هر سه چهار روز بازار مثبت شاهد یک یا نهایتا دو روز بازار منفی بودیم. این رویه حالا برعکس شده. سه تا چهار روز متوالی بازار ریزش پیدا می نماید و صرفا برای یک یا دو روز، آن هم نهایتا 20 هزار واحد شاهد رشد شاخص کل هستیم. زمانی که بازار نزولی است، سهامداران به دنبال دلیل قانع نماینده ای برای برگشت فرایند صعودی می گردند، اما به محض صعودی شدن فرایند بازار، بعد از یک یا نهایتا دو روز دوباره کلیدواژه ریزش به بازار برمی شود. در پنج روز کاری گذشته یعنی از یکشنبه هفته گذشته، شاخص کل 140 هزار واحدی سقوط را تجربه نموده و این در حالی است که اتفاق خاصی در دنیای سیاست و همچنین در معادلات بازار سرمایه نیافتاده است.

دلیل شماره پنج | کسانی که پول لازم دارند، چاره ای جز صف کشیدن برای فروش سهامشان ندارند. این موضوع تاثیر زیادی روی پیش گشایش نماد ها از ساعت هشت و 30 دقیقه تا 9 صبح گذاشته است. خیلی ها ترجیح می دهند که همان ثانیه های اول سهام خود را با کمترین قیمت به فروش بگذارند تا صندلی بهتری در صف داشته باشند و اگر در 30 دقیقه پیش گشایش شرایط مساعد بود، سفارش را حذف نمایند. ولی حجم زیاد سفارش های غیرقطعی در دوره پیش گشایش کار را برای بازارگردان ها سخت نموده. طوری که ارزش صف های فروش در ثانیه های اول از پنج هزار میلیارد تومان فراتر می رود و در صورت ادامه دار بودن شرایط به 10 هزار میلیارد تومان می رسد. این در حالی است که خیلی از فروشنده ها پیروز به فروش سهام خود نمی شوند. چراکه حجم معاملات در این روز ها کاهش چشمگیری داشته. در روز های اخیر کمتر از شش هزار میلیارد تومان سهام در بازار خرید و فروش شده. در روز های عادی این رقم حدود 20 هزار میلیارد تومان و در روز های اوج رونق بازار، حدود 30 هزار میلیارد تومان بود.

منبع: فرارو

به "آیا زمان خروج از بورس فرا رسیده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زمان خروج از بورس فرا رسیده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید